Szukaj znanych osób

Muddy Waters

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1338
Ocena: brak ocen

McKinley Morganfield znany jako Muddy Waters (ur. 4 kwietnia 1915 Rolling Fork w Mississippi, zm. 30 kwietnia 1983 Westmont Illinois - czarnoskóry, amerykański bluesman, przestawiciel bluesa chicagowskiego i bluesa Delty.

Jeden z pionierów elektrycznego bluesa. Obok B.B. Kinga był "ojcem chrzestnym" blues rocka inaczej zwanego "białym bluesem".
Jego pseudonim znaczy po angielsku "Mętne Wody".

Po raz pierwszy Muddy Waters dokonał nagrania w 1941 roku jeszcze na plantacji w tzw. Delcie Mississippi dla Alana Lomaxa rejestrującego nagrania dla Biblioteki Kongresu Amerykańskiego. Później Waters przeniósł się do Chicago. Zmienił gitarę akustyczną na elektryczną, a do zespołu dodał sekcję rytmiczną oraz harmonijkę ustną. Jego zespół grywał w zachodnich dzielnicach Chicago, aby następnie dołączyć do wytwórni płytowej Chess Records, która wylansowała wiele gwiazd bluesa.

Wpływ twórczości Muddy Watersa był olbrzymi i to na tak różnorodne gatunki jak blues, rhythm and blues, rock, folk, jazz i country. Waters osobiście pomógł w rozpoczęciu kariery muzycznej Chuckowi Berry'emu i wielu innym.
Do inspiracji muzyką Watersa przyznawali się tacy znani muzycy i grupy jak The Band, Jeff Beck, Rod Stewart czy Ten Years After.

Tura koncertowa zespołu Muddy Watersa po Anglii w 1958 r. odbiła się szerokim echem ponieważ był to prawdopodobnie pierwszy zespół grający tam muzykę inną niż muzyka pop. Nic dziwnego, że zespół Rolling Stones przybrał swoją nazwę od tytułu utworu Watersa Rollin' Stone z 1950 roku, a Led Zeppelin oparł swój hit Whole Lotta Love na utworze You Need Love. Autorem wielu piosenek Watersa był basista jego zespołu, słynny bluesman Willie Dixon.

W 1980 roku Muddy Waters został wprowadzony do Blues Hall of Fame a w1987 do Rock and Roll Hall of Fame.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy