Szukaj znanych osób

Norah Jones

Norah Jones

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 912
Ocena: brak ocen

Norah Jones na scenie
Norah Jones na scenie

Norah Jones (właśc. Geetali Norah Jones Shankar, zmieniła imię w wieku 16 lat) (urodzona 30 marca 1979) jest popularną piosenkarką i pianistką, jej debiutancki album Come Away With Me nagrany w jazzującym stylu z mieszanką soulu i folka zdobył 8 nagród Grammy i sprzedał się w ilości ponad 18 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Jones urodziła się w Nowym Jorku, jest córką indyjskiego muzyka Ravi Shankara, ale dzieciństwo spędziła ze swoją matką, Sue Jones, w Dallas w Teksasie. Uczęszczała do szkoły muzycznej na Uniwersytecie Północnego Teksasu w klasie fortepianu jazzowego, ale po dwóch latach przeniosła się do Nowego Jorku gdzie zaczęła występować z grupą Wax Poetic.

Często występuje z gitarzystą Charlie'em Hunterem, jej muzyka jest często porównywana z dokonaniami Billie Holiday i Niny Simone.

W 2003 roku, jej pierwszy album Come Away With Me zdobył 8 nagród Grammy, włącznie z wyróżnieniem "Najlepszy Nowy Artysta". Jej drugi album, Feels Like Home został wydany 9 lutego 2004 roku, stylistycznie był podobny do jej pierwszego osiągnięcia ale muzyka na nim zawarta jest w większym stopniu inspirowana muzyką country. Feels Like Home został sprzedany w ilości ponad 1 miliona egzemplarzy w ciągu zaledwie jednego tygodnia. W tym samym roku, tygodnik "Time" umieścił Jones na swojej liście "najbardziej wpływowych osób w 2004 roku". W 2007 roku wystąpiła w koncercie galowym rozpoczynającym Sopot Festival, jako gwiazda specjalna.


Dyskografia

Płyty długogrające

  • Come Away with Me (2002)
  • Feels like Home (2004)
  • Not Too Late (2007)

Inne

  • First Sessions (EP) (2001)


Linki zewnętrzne

Commons
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy