Szukaj znanych osób

Norman Cook

Norman Cook

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 4108
Ocena: brak ocen

Norman Cook właśc. Quentin Leo Cook znany jako Fatboy Slim (ur. 31 lipca 1963 roku w Bromley w Anglii) – angielski muzyk. Mieszka w Portslade, dzielnicy Brighton & Hove; uznany DJ, producent i kompozytor tanecznej muzyki elektronicznej związany z wytwórnią Skint Records. Uważany jest za twórcę i głównego promotora gatunku zwanego breakbeat.

Jego pierwszy pseudonim to Norman, którego zaczął używać zamiast imienia Quentin. Nazwa Fatboy Slim pierwszy raz pojawiła się w 1996 roku, pierwotnie używana do określenia pobocznego projektu stworzonego na potrzeby wytwórni. Po sukcesach albumów stała się pseudonimem artystycznym.

Związany był z następującymi projektami: The Housemartins, taneczno-reggae’owym Beats International (przebój "Dub Be Good To Me"), funkowym Freak Power ("Tune On, Tune In, Cop Out"), house’owym projektem Pizzaman, klubowym Mighty Dub Katz ("Magic Carpet Ride").

Jego najsławniejszą płytą jest You’ve Come a Long Way, Baby, z której większość utworów znalazła się na wysokich miejscach światowych list przebojów. Prawdopodobnie najsłynniejszy z nich to Rockafeller Skank (wykorzystany też w reklamie koncernu Era GSM). Z tej płyty pochodzą również takie przeboje jak: "Right Here, Right Now", "Gangster Tripping", "Praise You". Dużym uznaniem cieszą się remiksy w jego wykonaniu. Do najpopularniejszych należą: "Brimful Of Asha" Cornershop, "I See You, Baby" Groove Armady, "Body Movin' " Beastie Boys.

Praca z samplami stanowi trzon muzycznej działalności Fatboy Slima, a jego twórczość jest pełna wyrafinowanych dźwięków. Słynne słowa ,,Right about now, the funk soul brother" z utworu "The Rockafeler Skank" są autorstwa rappera Lorda z utworu "Funk Soul Brother Finesse'a", a partia smyczków słyszana w utworze "Right Here, Right Now" pochodzi z nagrania Joe Walsha. W 2001 r. Norman wydał składankę ,,A Break From The Norm" zawierającą utwory, z których pochodzą sample z najsłynniejszych utworów.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy