Szukaj znanych osób

Olga Jackowska

Olga Jackowska

Data urodzenia: 08 czerwca 1951 r.

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 3451
Ocena: liczba gł.: 5

Olga "Kora" Jackowska (ur. 8 czerwca 1951 w Krakowie) – polska wokalistka rockowa i autorka tekstów. Występuje i nagrywa albumy solowe, a także z zespołem Maanam.

Urodziła się w rodzinie urzędniczej jako najmłodsza z pięciorga rodzeństwa. Zadebiutowała w lutym 1976 r. w poznańskim klubie "Aspirynka", występując z Markiem Jackowskim i Milo Kurtisem, czyli w zespole "Manam".

W 1988 r. wystąpiła podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W ramach galowego koncertu poświęconego twórczości Agnieszki Osieckiej, wykonała piosenki "Okularnicy" oraz "Kochankowie z ulicy Kamiennej".

Jej pierwsza solowa płyta "Bella pupa", nagrana z krakowskim zespołem Pudelsi, zawiera piosenki Piotra Marka, byłego lidera grupy "Dupą". Druga płyta "Ja Pana w podróż zabiorę" została nagrana w 1988 r., a wydana w 1993 roku. Zawiera piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Prywatnie była żoną Marka Jackowskiego, a obecnie jest związana z Kamilem Sipowiczem.

W 1989 r. w limitowanym nakładzie ukazał się tomik poezji "Kory" pt. "Krakowski Spleen". Napisała książkę biograficzną "Podwójna linia życia" (1992), wznowioną w 1998 roku. Była ona również bohaterką kalendarza z wykorzystaniem w tle obrazów Edwarda Dwurnika.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy