Szukaj znanych osób

Pat Metheny

Pat Metheny

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1944
Ocena: brak ocen

Pat Metheny Group

W 1977 roku Pat Metheny założył projekt Pat Metheny Group (ze swoim przyjacielem, klawiszowcem Lyle'em Maysem). W 1980 roku do grupy przyłączył się kontrabasista Steve Rodby. W 2002 roku dołączył znakomity perkusista Antonio Sanchez oraz wietnamski trębacz Cuong Vu. Ostatnio do grupy dołączył grający na harmonijce ustnej Grégoire Maret oraz gitarzysta Nando Lauria. Ci muzycy zostali w grupie do dzisiaj. Oprócz nich członkami zespołu byli między innymi: Richard Bona, Jeff Haynes, czy Pedro Aznar.

Brzmienie grupy można określić jako muzykę światową, ze szczególnym wpływem rytmów południowoamerykańskich i afrykańskich. Grupa nie stroniła również od tradycyjnego, mocno synkopowanego jazzu.

"Rasowi" jazzmeni i fani jazzu zarzucają Pat Metheny Group zbyt ugładzone i słodkie brzmienie muzyki - nawet, jeśli znakomitej i kunsztownie wykonanej.

Ostatnią trasą koncertową artysty była seria koncertów pod szyldem Pat Metheny Trio w Europie Południowej i Zachodniej (między innymi w Szczecinie) wraz z Christianem McBridem i Antonio Sanchezem w czerwcu i lipcu 2004.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy