Szukaj znanych osób

Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 3157
Ocena: liczba gł.: 2

Życiorys

W wieku 16 lat z rodzinnego miasta przeprowadził się do Madrytu. Były to czasy autorytarnej dyktatury Francisco Franco, ograniczenia wolności wypowiedzi. Kontrast miedzy tamtym światem a dzisiejsza Hiszpanią można zobaczyć w filmie Drżące ciało. Żyjąc na marginesie tamtego systemu, Almodovar przez wiele lat utrzymywał się z prac dorywczych, aż w końcu, na okres 12 lat, został zatrudniony w największej hiszpańskiej firmie telekomunikacyjnej - Telefónice. Stała praca umożliwiła mu zakup pierwszej kamery.

Był jedną z czołowych postaci hiszpańskiego La Movida Madrileña, kulturalnego renesansu po ustąpieniu Franco. Opublikował powieść Fuego en las entrañas i jako Patty Diphus publikował artykuły w najważniejszych hiszpańskich gazetach.

Już od roku 1972 tworzył filmy krótkometrażowe, jednak jego pierwszy pełnometrażowy obraz został wyświetlony dopiero w roku 1980. Zdjęcia do Pepi, Luci, Bom i innych dziewczyn z dzielnicy trwały ponad 18 miesięcy. Film, który kosztował około 13 tysięcy funtów, stał się przebojem i pozwolił Almodovarowi wraz z bratem założyć wytwórnię filmową El Deseo (1985).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy