Szukaj znanych osób

Phil Collins

Phil Collins

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 9599
Ocena: liczba gł.: 1

Philip David Charles Collins (ur. 30 stycznia 1951 w Chiswick, dzielnicy Londynu) - angielski piosenkarz, autor tekstów, perkusista i aktor; zdobywca Oscara i Nagrody Grammy. Phil Collins jest powszechnie znany jako wokalista i perkusista brytyjskiej supergrupy rocka progresywnego Genesis.

Collins śpiewał w ośmiu piosenkach, które dotarły do 1. miejsca listy przebojów "Billboardu" pomiędzy 1984 a 1989 (w siedmiu jako artysta solowy i w jednej z Genesis). Jego piosenki, których tematem jest głównie utracona miłość, są różnorodne, od bazującego na dźwiękach perkusji "In the Air Tonight", poprzez dance-popowe "Sussudio", do jego największego hitu - mówiącego o problemach społecznych "Another Day in Paradise". Jego międzynarodowa popularność zmieniła postrzeganie Genesis z grupy grającej rock progresywny na zespół regularnie występujący na listach przebojów muzyki pop i jeden z filarów stacji telewizyjnej MTV w początkach jej działania.

Profesjonalną karierę muzyczną Collins rozpoczął jako perkusista, najpierw w rockowej grupie Flaming Youth, później w Genesis, w którym początkowo był także drugim wokalistą w piosenkach śpiewanych przez Petera Gabriela, a samodzielnie zaśpiewał w tym okresie tylko dwa utwory. Po odejściu Gabriela w 1975 roku, Collins został pierwszym wokalistą zespołu. Pod koniec dekady pierwszy międzynarodowy hit Genesis - "Follow You, Follow Me" - stał się początkiem radykalnej zmiany stylu muzycznego grupy. Równoczesna solowa kariera Collinsa, na której poważnie zaważyło jego prywatne życie, przyniosła komercyjny sukces zarówno jemu, jak i zespołowi. Według Atlantic Records całkowita liczba sprzedanych płyt Collinsa wyniosła w 2002 ponad 100 mln egzemplarzy.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy