Szukaj znanych osób

Piotr Sujka

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 2197
Ocena: brak ocen

Piotr Sujka (ur. 5 lutego 1969 w Radomiu) - polski basista rockowego zespołu IRA. Przed zespołem IRA grał w kilku amatorskich kapelach. Z zawodu jest ogrodnikiem.

Do zespołu IRA dołączył w grudniu 1989 roku jako "chwilowy" basista, ale ostatecznie jest w nim do dzisiaj. Pierwszym ważnym etapem grupy z jego udziałem był koncert na Festiwalu w Sopocie w 1990 roku, gdzie po raz pierwszy mógł się zaprezentować szerszej publiczności. Następne lata w zespole, to pasmo wielu sukcesów takich jak nagranie dwóch kultowych dziś albumów polskiego rocka, support przed grupą Aerosmith, oraz występy na Festiwalach w Jarocinie.

W 1993 roku został doceniony przez magazyn Gitara i bas, gdzie zajął 4 miejsce na najlepszego gitarzystę basowego roku, a rok później w tej samej kategorii zajął 7 miejsce.

Po zawieszeniu przez zespół działalności we wrześniu 1996 roku, wraz z gitarzystą Piotrem Łukaszewskim, oraz perkusistą Wojciechem Owczarkiem wspomagał Gadowskiego w poczynaniach solowych. Zagrał trasę koncertową promującą płytę Artur Gadowski w 1998 roku, oraz brał udział w sesji nagraniowej do płyty Kamienie Katarzyny Geartner. W 2000 roku przy okazji nagrywania drugiej solowej płyty przez Gadowskiego, wziął udział w sesji nagraniowej, oraz występował na koncertach.

Pod koniec 2001 roku, wraz z Gadowskim, Owczarkiem oraz Suskim reaktywował grupę IRA. Od momentu powrotu z zespołem na scenę, nagrał z nim trzy dobrze przyjęte studyjne albumy, oraz 1 koncertowy, który jest zapisem wielkiego koncertu jubileuszowego z okazji 15-lecia istnienia zespołu. Jest także stałym współkompozytorem utworów grupy. Mieszka wraz z żoną oraz dziećmi w Radomiu.

Obecnie koncertuje wraz z zespołem.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy