Szukaj znanych osób

Ralph Fiennes

Ralph Fiennes

Data urodzenia: 22 grudnia 1962 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1601
Ocena: brak ocen

Życiorys

Przyszedł na świat w rzymskokatolickiej rodzinie jako najstarszy z sześciorga dzieci fotografa Marka Fiennesa i pejzażystki i pisarki Jini, publikującej swoje książki pod pseudonimem Jennifer Lash. Zamiłowanie do sztuki wyniósł z domu. Jego siostra Martha (ur. 5 lutego 1965) została reżyserką teatralną, a w 1999 zadebiutowała na dużym ekranie realizując z Ralphem Oniegina. Muzykę do filmu skomponował ich brat Magnus Hubert (ur. 1965). Druga siostra, Sophia Victoria (ur. 1967), została producentką, a najmłodszy brat, Joseph Alberic (ur. 27 maja 1970 z bratem bliźniakiem Jacobem Markiem, który został leśniczym) także został aktorem. Ma także przybranego brata Michaela "Micka" Emery (ur. 31 grudnia 1952) – z zawodu archeologa.

Uczęszczał do szkoły dla chłopców Bishop Wordsworth. Zamierzał zostać malarzem i rozpoczął naukę w Chelsea College of Art & Design. Jednak po roku doszedł do wniosku, że aktorstwo interesuje go najbardziej i przeniósł się do Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych (Royal Academy of Dramatic Art). W 1985 roku trafił do zespołu Regents Patrk Theatre, z którym występował przez kolejne dwa lata. Potem od roku 1987 były występy z Royal National Theatre, a w 1988 został członkiem elitarnej grupy teatralnej Royal Shakespeare Company. W ciągu trzech lat zagrał m.in. Romea, Henryka VI, Troilusa – bohatera romansu Troilus i Kresyda, Klaudia w Wiele hałasu o nic i Edmunda w Królu Lirze. W roku 1995 występując na Broadwayu odebrał nagrodę teatralną Tony za tytułową rolę Hamleta w reżyserii Jonathana Kenta z Almeida Theatre Company.

W 1990 roku dostał pierwszą rolę T. E. Lawrence'a, awanturnika i poszukiwacza przygód w dramacie telewizyjnym Niebezpieczny człowiek – Lawrence po Arabii (A Dangerous Man: Lawrence After Arabia), a rok później pojawił się w miniserialu Główny podejrzany (Prime Suspect, 1991). Rola Heathcliffa, pełnego sprzeczności, porywczego buntownika o wrażliwości romantyka, którego łatwo zranić w melodramacie Wichrowe wzgórza (Wuthering Heights, 1992) z Juliette Binoche sprawiła, że Steven Spielberg zaangażował go do biograficznego dramatu wojennego Lista Schindlera (Schindler's List, 1993), gdzie zagrał postać oficera SS – sadysty Amona Götha, potrafiącego dla zabawy strzelać z karabinu do ludzi, zimnego i bezdusznego nazistowskiego komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę nowojorskich, chicagowskich bostońskich i londyńskich krytyków filmowych i Brytyjskiej Akademii Filmowej – BAFTA.

W obsypanym nagrodami melodramacie wojennym Angielski pacjent (The English Patient, 1996) zagrał nominowaną do Oscara i Złotego Globu rolę ciężko rannego pilota László Almásy. W dramacie Kropla Słońca (Sunshine, 1999) zagrał aż trzy postacie wcielając się w rolę dziadka, ojca i wnuka.

Nie przerywając pracy w londyńskim teatrze z klasycznym szekspirowskim repertuarem, pojawiał się w filmach rozrywkowych, science fiction, thrillerach i komediach romantycznych. Uchodzi za samotnika i neurotyka, który specjalizuje się w rolach rozdartych wewnętrznie, tajemniczych bohaterów miotanych skrajnymi namiętnościami. Z tego powodu zyskał nawet miano umęczonej duszy. Jego filmowe postacie wzbudzają jednocześnie niechęć i współczucie, są urocze i przerażjące, kruche i niebezpieczne.

Zajmuje się także dubbingiem. Użyczył swojego głosu Ramzesowi w biblijnym filmie animowanym Książę Egiptu (The Prince of Egypt, 1998).

Życie prywatne

Od września 1993 do 28 października 1997 roku był mężem aktorki Alex Kingston. Od 1995 roku żyje w nieformalnym związku z angielską aktorką Francescą Annis. Jednak po 11 latach ich nieformalnego związku, od 7 lutego 2006 roku są w separacji.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy