Szukaj znanych osób

Raoul Bova

Kategoria: Aktorzy Modele

Liczba wyświetleń: 3902
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Swoje imię otrzymał po dziadku. Jego rodzice pochodzą z południowych Włoch – ojciec Giuseppe z Reggio Calabria, matka z Neapolu. Dzieciństwo miał spokojne i dostatnie. Ojciec pracował w liniach lotniczych Alitalia, a matka zajmowała się domem.

Jako szesnastolatek, wraz z zespołem S.S. Lazio, zdobył mistrzostwo Włoch na 100 m stylem grzbietowym. Studiował w Istituto Superiore di Educazione Fisica w Rzymie. Chciał zostać policjantem, ale nie zdał egzaminu do Carabinieri. Poszedł do szkoły teatralnej, studiował aktorstwo w Szkole Beatrice Bracco z Michaelem Margottą w Rzymie i poświęcił się karierze aktorskiej. Mając 21 lat debiutował na dużym ekranie w komedii Kiedy byliśmy stłumieni (Quando eravamo repressi, 1992) i pojawił się w filmie telewizyjnym Włoska historia (Una storia italiana, 1992). Swoje pierwsze szlify aktorskie zdobywał również na scenie włoskich teatrów, m.in. w spektaklach: Animali a sangue freddo (1993), Messico e nuvole (1994), Macbeth Clan (1998).

Zwrócił na siebie uwagę rolą nauczyciela pływania w melodramacie "Piękna księżniczka" (Piccolo grande amore, 1993) obok Susannah York. W 1994 roku odebrał nagrodę Telegatto za rolę komisarza Gianni'ego Bredy w siódmej serii serialu TV Ośmiornica (La piovra 7, 1994), w którym zaistniał jeszcze w serii ósmej (1997) i dziewiątej (1998) jako prowadzący śledztwo młody inspektor Carlo Arcuti, a rola ta uczyniła go popularnym także w innych krajach świata. Grał w filmach komercyjnych, jak "Palermo – Mediolan – bilet w jedną stronę" (Palermo Milano solo andata, 1995) w roli Nino Di Venanzio (nominacja do włoskiej nagrody David di Donatello za najlepszą rolę męską) czy w komedii "Słodka Zemsta" (Avenging Angelo, 2002) u boku Madeline Stowe i Sylvestra Stallone'a jako poczytny, jednak zagadkowy pisarz Marcello.

Chcąc przełamać stereotyp aktora o urodzie pięknego chłopca, niezdolnego grać głębokie role, z powodzeniem wcielił się w austriackiego oficera w dramacie wojennym "Granica" (La frontiera, 1996), wystąpił jako terrorysta w thrillerze "Rewind" (1998), zagrał człowieka opętanego przez diabła w filmie "I Cavalieri che fecero l'impresa" (2001) oraz skomplikowaną postać Lorenzo w melodramacie "Okna" (La Finestra di fronte, 2003).

Włoska krytyka bardzo chwaliła sposób, w jaki zagrał świętego Franciszka z Asyżu (dla roli schudł 14 kg) w biograficznym filmie telewizyjnym "Franciszek" (2002).

W polskim filmie biograficznym "Karol – Człowiek, który został papieżem" (Karol, un uomo diventato papa, 2005) zagrał autentyczną postać księdza Tomasza Zaleskiego, który w czasie hitlerowskiej okupacji chce zachować godność i nie poddaje się terrorowi.

Życie prywatne

Od marca 2000 roku jest żonaty z lekarką weterynarzem Chiarą Giordano. Mają dwóch synów: Alessandro Leona (ur. 2000) i Francesco (ur. 2001).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy