Szukaj znanych osób

Renata Dąbkowska

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 3306
Ocena: liczba gł.: 2

Renata Dąbkowska
Renata Dąbkowska

Renata Dąbkowska (ur. 31 lipca 1972 we wsi Żebry-Laskowiec na Podlasiu) – polska wokalistka muzyki pop.

Karierę rozpoczynała w zespole Dystans. Od 1996 roku występowała z zespołem Sixteen. Ich pierwszy album - Lawa (1997) zyskał status platynowej płyty, a zespół otrzymał wiele wyróżnień m.in. nominację do nagrody Fryderyki 1997 w kategorii Fonograficzny debiut roku. W 1998 roku, wraz z Sixteen, reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji z piosenką To takie proste (17. miejsce; 21 punktów).

Po śmierci lidera grupy Jarosława Pruszkowskiego rozstała się z Sixteen i rozpoczęła karierę solową. Wydała dwa albumy: Jedna na cały świat w kwietniu 1999 i Bo taka jest w maju 2004. W 1999 roku została laureatką Nagrody Publiczności (system audiotele) koncertu "Premiery" na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę Czasami (zbiera się na burzę). Na festiwalu w Opolu pojawiła się także w 2004 roku. Śpiewając Na grosze wystąpiła w koncercie "Premiery" zajmując 15. miejsce.

Kilkukrotnie brała udział w trasie koncertowej "Lato z Radiem" organizowanej przez Polskie Radio. W 2006 roku ognista piosenka Sixteen "Twoja lawa" znalazła się na jubileuszowej składance największych hitów "Lata z Radiem".

Dąbkowska jest byłą żoną gitarzysty i wokalisty Grzegorza Kloca. Ma z nim córkę Zuzannę.

Linki zewnętrzne

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy