Szukaj znanych osób

Richard Ashcroft

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1224
Ocena: brak ocen

Richard Ashcroft
Richard Ashcroft

Richard Paul Ashcroft (ur. 11 września 1971 w Billinge koło Wigan, Anglia) - angielski wokalista z nurtu rocka alternatywnego, niegdyś lider grupy The Verve, której był współzałożycielem w 1989. Po rozwiązaniu zespołu w 1999, Ashcroft rozpoczął karierę solową albumem Alone with Everybody w 2000, i następnie wydając Human Conditions w roku 2002.

Ashcroft przyjaźni się z Noelem Gallagherem (liderem grupy Oasis) oraz Chrisem Martinem (wokalistą Coldplay), niekiedy gościnnie towarzysząc obu zespołom podczas koncertów. Piosenka Oasis pt. "Cast No Shadow" została jemu dedykowana. Chris Martin przedstawił Ashcrofta jako "najlepszego wokalistę pod słońcem" podczas wspólnego występu w Londynie w ramach Live 8 w 2005.

Ashcroft jest żonaty z Kate Radley, ex-keybordzistką grupy Spiritualized, która obecnie gra w towarzyszącym mu zespole.

Trzeci solowy album Ashcrofta, zatytułowany Keys to the World i nagrany we współpracy z London Metropolitan Orchestra, został wydany 23 stycznia 2006 przez wytwórnię Parlophone. Pierwszy singel z tego albumu to "Break The Night With Colour" wydany 9 stycznia 2006, dotarł w pierwszym tygodniu sprzedaży do trzeciego miejsca na brytyjskiej Top 40.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy