Szukaj znanych osób

Richard Harris

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 2466
Ocena: brak ocen

Biografia

Jeden z dziewięciu synów irlandzkich farmerów Ivana Harrisa i Mildred Harty. Ukończył prestiżową The London Academy of Music and Dramatic Art. Dzięki roli w Sportowym życiu (1963) Lindsaya Andersona, sztandarowym filmie brytyjskiego nurtu Młodych Gniewnych stał się gwiazdą światowego formatu - za rolę zgorzkniałego górnika, który pragnął stać się profesjonalnym rugbistą został nominowany do Oscara, nagrody BAFTA, zdobył też nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes w 1963 roku. Następna znacząca rola, to western Człowiek zwany koniem, zrealizowany w 1970 r., w którym zagrał angielskiego arystokratę Johna Morgana, schwytanego i torturowanego przez Indian.

W swojej karierze wystąpił w 72 produkcjach filmowych. Ostatnio do najbardziej udanych filmów, w których wystąpił, można zaliczyć: Cyrulika syberyjskiego, Gladiatora, Czas patriotów, Bez przebaczenia, czy Biały labirynt.

Ukoronowaniem jego kariery były role w dwóch pierwszych częściach przygód Harry'ego Pottera, w których Harris zagrał dyrektora Hogwartu profesora Albusa Dumbledora. Rola w tej niezwykle popularnej produkcji, przysporzyła mu wielbicieli, szczególnie wśród młodej widowni.

W 1985 roku został przyjęty do Rycerzy Maltańskich i uhonorowany tytułem szlacheckim królestwa Danii.

Miał 1.85 cm wzrostu. Zmarł na chorobę Hodgkina.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy