Szukaj znanych osób

Ritchie Valens

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1323
Ocena: liczba gł.: 1

Ritchie Valens, właść. Richard Valenzuela (ur. 13 maja 1941, zm. 3 lutego 1959) – amerykański muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta i kompozytor.

Jeden z pionierów rock and rolla. Będąc z pochodzenia Meksykaninem, jako pierwszy wprowadził do rocka elementy muzyki latynoskiej (zob. rock latynoski). Jako młodzieniec Valens, będąc pod wpływem bujnie rozwijającego się rock-and-rolla, nauczył się gry na gitarze i zaczął występować w lokalnych klubach ze swoim zespołem The Silhouettes. W 1958 r. został dostrzeżony przez producentów. W czasie swej pierwszej sesji nagraniowej nagrał swój wielki przebój, który uczynił go sławnym. Była to zapomniana już dzisiaj Donna, pean napisany dla szkolnej przyjaciółki Ritchiego. Na stronie B wydanego singla znalazła się inna piosenka, początkowo niezauważona, z czasem stała się jednym z największych przebojów muzyki pop, unieśmiertelniając imię Valensa. Była to słynna La Bamba, rockowa przeróbka meksykańskiej piosenki biesiadnej.

Tak dobrze rozpoczęta kariera muzyczna została nagle przerwana tragiczną śmiercią artysty. 3 lutego 1959 zginął on w katastrofie lotniczej, która zabrała także innego słynnego muzyka rockowego Buddy'ego Holly.

W 2001 r. Ritchie Valens pośmiertnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy