Szukaj znanych osób

River Phoenix

River Phoenix

Data urodzenia: 23 sierpnia 1970 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 593
Ocena: brak ocen

River Phoenix (ur. 23 sierpnia 1970 w Madras, Oregon, zm. 31 października 1993 w Hollywood, Kalifornia), amerykański aktor filmowy i muzyk.

Przyszedł na świat w wielodzietnej rodzinie (jednym z jego braci jest aktor Joaquin Phoenix) byłych hipisów i członków organizacji Dzieci Boga. Od wczesnych lat pasjonował się muzyką i aktorstwem. Debiutował w filmach obyczajowych dla dzieci i młodzieży. Pierwszy sukces odniósł w wieku 18 lat, gdy został nominowany do Oscara i Złotego Globu za rolę w Straconych latach Sidneya Lumeta. Rok później wcielił się w postać młodego Indiany Jonesa w filmie Indiana Jones i ostatnia krucjata. Zdaniem wielu krytyków i fanów najwybitniejszą swoją kreację stworzył w filmie Moje własne Idaho (1991) w reżyserii Gusa Van Santa. Otrzymał za nią Puchar Volpiego za najlepszą rolę męską na fesiwalu w Wenecji.

Wraz z siostrą Rain założył zespół muzyczny Aleka's Attic. Był człowiekiem wrażliwym, zbuntowanym przeciw wszystkim niesprawiedliwościom i cierpieniom, które towarzyszą ludziom na całym świecie, aktywnie wspomagał rozmaite organizacje charytatywne i społeczne. Tak jak i reszta swojego rodzeństwa był weganinem.

"The Vipers Room" w Hollywood
"The Vipers Room" w Hollywood

Zmarł w 1993 roku z przedawkowania narkotyków w klubie swojego przyjaciela Johnny'ego Deppa "The Viper Room" w wieku 23 lat.

Zaśpiewał w utworze Johna Frusciante Height Down który znalazł się na jego drugiej solowej płycie Smile from the streets you hold wydanej w 1997 roku, cztery lata po śmierci Rivera. Początkowo utwór ten miał się znaleźć na płycie Niandra LaDes And Ussualy Just a T-shirt z 1994 r.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy