Szukaj znanych osób

Robert Smith

Robert Smith

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1057
Ocena: liczba gł.: 1

Robert James Smith (ur. 21 kwietnia 1959 w Blackpool w północnej Anglii), artysta rockowy, założyciel i lider grupy The Cure. W dzieciństwie wraz z rodzicami (Rita i Alex) oraz rodzeństwem (Richard - ur. 1946, Margaret - ur. 1950 i Janet - ur. 1960) przeniósł się do podlondyńskiego Crawley. Tam dorastał i stawiał pierwsze kroki w świecie muzyki. W szkole podstawowej St. Francis po raz pierwszy spotkał Lola Tolhursta. Obecnie mieszka w miejscowości Bognor Regis położonej na brytyjskim wybrzeżu kanału La Manche.

Przygoda Smitha z muzyką rozpoczęła się od gitary otrzymanej w prezencie gwiazdkowym od rodziców 1972 roku. W owym czasie przez pewien okres uczęszczał na lekcje nauki gry na tym instrumencie. W świat muzyki rockowej wprowadzał go także starszy brat, Richard. Wśród młodzieńczych fascynacji Smith wymienia Alexa Harveya (nieżyjącego już lidera nieco zapomnianego dziś zespołu The Sensational Alex Harvey Band), Davida Bowiego, Jimiego Hendrixa i muzyków z kręgu tzw. glam rocka, tj. T.Rex czy Slade.

W wieku 13 lat poznał na kółku teatralnym Mary Poole, która od tego czasu aż do dziś jest stałą towarzyszką życia Smitha. Wzięli ślub w 1988 roku, nie mają dzieci.

W okresie nastoletnim Smith bywał członkiem i założycielem kilku amatorskich formacji muzycznych grających niewydarzone formy folku i rocka czy skupionych na wykonywaniu coverów znanych gwiazd muzyki. Te "garażowe", złożone z kolegów ze szkoły, zespoły to m.in. Malice, The Crawley Goat Band, The Obelisks oraz w końcu Easy Cure.

Ten ostatni projekt w 1978 roku przekształca się w The Cure, jedną z najważniejszych i najoryginalniejszych grup rockowych ostatnich trzech dekad. Wtedy to Smith rezygnuje ze studiów i postanawia na poważnie zająć się muzyką. Od tego momentu jest niekwestionowanym liderem zespołu, wyłącznym wokalistą, autorem wszystkich tekstów i kompozytorem większości muzyki. Ponadto gra oczywiście na gitarze, a w miarę potrzeb sięga po inne instrumenty. Na wydanym w 1984 roku albumie The Cure pt. "The Top" Smith zagrał na wszystkich instrumentach z wyjątkiem perkusji. Od 1980 roku jest też współproducentem wszystkich albumów The Cure. Charakterystyczny wygląd Smitha (długie, czarne natapirowane włosy i niedbały makijaż na twarzy) staje się chcąc nie chcąc jednym z głównych elementów wizualnego image'u The Cure, który czyni grupę rozpoznawalną na całym świecie.

Pomimo ciągłego zaangażowania w działalność The Cure, Robert Smith brał także udział w innych przedsięwzięciach. M.in. w latach 1983-84 był gitarzystą znanej brytyjskiej grupy nowofalowej Siouxsie & The Banshees. Niejednokrotnie wspierał też mało znanych wykonawców z wytwórni fonograficznej Fiction Records, z którą The Cure związani byli przez cały okres istnienia firmy, tj. pomiędzy 1978 a 2001 rokiem. W latach 90. Smith został współzałożycielem i udziałowcem niezależnej londyńskiej radiostacji rockowej XFM.

Robert Smith jest jedną z ikon tzw. kultury popularnej. Spora grupa rozsianych na świecie zwolenników Smitha i The Cure silnie identyfikuje się z jego twórczością: pełną rozterek i zwątpienia, ale też nierzadkich uniesień. Za jego rozpowszechnionym przez media mrocznym wizerunkiem kryje się wrażliwy, lub wręcz nadwrażliwy artysta, którego pożywką do tworzenia jest skomplikowany świat uczuć, ludzkich nadziei i obaw, chęć pozostania wiecznie młodym i niezależnym od zewnętrznych okoliczności i wewnętrznych dramatów. Lider The Cure wciąż pozostaje sobą, jest artystą inteligentnym i niebanalnym; tyleż sławnym, co kontrowersyjnym i często nierozumianym.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy