Szukaj znanych osób

Robin Williams

Robin Williams

Data urodzenia: 21 lipca 1951 r.

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 3707
Ocena: brak ocen

Życiorys

Syn Roberta Fitzgeralda Williamsa (ur. 1901 – zm. 1987) kierownika Ford Motor Company i modelki Laurie McLaurin Smith (ur. 1922 – zm. 2001). Po ukończeniu w 1969 roku szkoły średniej Redwood High School w Larkspur, w stanie Kalifornia, podjął studia Political Science w męskiej uczelni Claremont Men's College w Claremont, w stanie Kalifornia, gdzie grał w piłkę nożną. Aktorstwa uczył się w Marin College i Juilliard School w Nowym Jorku. Z kabaretu i estrady jako komik, stand-upper, trafił do telewizji, gdzie w roli poczciwego Marsjanina Morka w serialu telewizyjnym ABC Mork i Mindy (Mork & Mindy, 1978-82) bawił publiczność.

W swojej karierze kinowej ma trzy nominacje do nagrody Oscara; za Good Morning, Vietnam (1987) jako żywiołowy spiker rozgłośni wojskowej (nagroda Złotego Globu), Stowarzyszenie Umarłych Poetów (Dead Poets Society, 1989) w roli niekonwencjonalnego nauczyciela, Przebudzenia (Awakenings, 1990) jako wrażliwy lekarz neurolog. Poetycka kreacja szalonego i wzruszającego Perry'ego w komedii Fisher King (The Fisher King, 1991) przyniosła mu nagrodę Złotego Globu. Za rolę najzdolniejszego psychoanalityka z Bostonu, który słynie z niekonwencjonalnych metod działania w dramacie Buntownik z wyboru (Good Will Hunting, 1997) otrzymał Oscara w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. Komik i zgrywus, który jest zdolny rozśmieszać największego ponuraka, wzruszyć ludzi o kamiennym sercu i zaszczepić im tęsknotą za poezją. Talent melancholijny i bardzo refleksyjny. Zagrał postać Piotrusia Pana, samotnego chłopca, który nigdy nie chce być dorosłym w Hook (1991).

Znany jest ze zdolności do improwizowania oraz parodiowania innych osób. Jest utalentowany pod względem mimicznym i potrafi szybko zmieniać postaci, w które się wciela.

Wiele jego ról to role komiczne (np. The Birdcage, Pani Doubtfire). Zagrał również w poważnych filmach (Awakenings, What Dreams May Come).

Robin Williams wraz z żoną, Marshą Garces Williams założył Windfall Foundation, organizacje charytatywną, zbierającą fundusze na różne cele. Robin Williams poświęca wiele swojej energii na pracę charytatywną, w tym zbiórki pieniędzy Comic Relief.

Życie prywatne

W latach 80. spotykał się z gwiazdą porno Christy Canyon. Był żonaty z byłą tancerką i producentką Valerie Velardi (od 4 czerwca 1978 do 1988), z którą ma syna Zachary'ego (ur. 1983). W latach 1984-86 związany był z kelnerką koktajlu Michelle Tish Carter. W dniu 30 kwietnia 1989 roku poślubił Marshę Garces (ur. 1957), swoją osobistą astystentkę. Mają córkę Zeldę (ur. 31 lipca 1989) i syna Cody'ego (ur. 25 listopada 1991).

Williams cierpi na depresję dwubiegunową.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy