Szukaj znanych osób

Ronnie James Dio

Ronnie James Dio

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 3802
Ocena: brak ocen

Kariera

Według samego artysty, jego kariera rozpoczęła się w 1957 roku w szkolnym zespole The Vegas Kings, gdzie funkcjonował jako basista. Zgadzałoby to się z podaniami artysty na temat wieku, w których zapewniał że zrobił karierę rockową, mając jedynie 10 lat. Po pewnym czasie Ronnie został wokalistą, a grupa zmieniła nazwę na Ronnie And The Red Caps. W dorobku mieli kilka singli.

Cztery lata po tym Ronnie przyjął przydomek "Dio", formując grupę The Prophets – inspirowaną muzyką The Beatles. W latach sześćdziesiątych Ronnie grał również z kilkoma innymi grupami, które połączyły się pierwotnie w The Electric Elves (1967), poprzez The Elves, aż do prostej nazwy Elf.

W latach 70. XX wieku zawiązał udaną współpracę z Ritchie Blackmorem – gitarzystą Deep Purple, a jej owocem był zespół "Rainbow". Dio stał się szybko rosnąca ikoną rock-kultury, a album Rising podbijał listy przebojów.

W roku 1979 zastąpił Ozzy Osbourne'a jako nowy wokalista grupy Black Sabbath, wydając z nią 3 albumy. Heaven and Hell, Mob Rules oraz Live Evil stanowią po dzień dzisiejszy jedno z największych dorobków w kulturze rockowo - heavymetalowej i jest pierwszym z 3 okresów współpracy Dio z Black Sabbath a szczególnie z Tony Iommi Pomimo początkowych sukcesów "odnowionej" grupy, fani nie pogodzili się z jej rozłamem i zmianą brzmienia. Nastąpił kolejny kryzys w zespole z uwagi na problemy przy montażu Live Evil. Perkusista Vinnie Appice i Dio opuścili Black Sabbath

To stało się motywacją do solowej kariery i utworzenia zespołu Dio jeszcze w roku 1982.

W 1984 James Ronnie Dio, zebrał ponad 40 osób ze świata heavy metalu oraz hard rocka (między innymi wokalistę Judas Priest Roba Halforda, gitarzystów Iron Maiden Dave'a Murraya i Adriana Smitha i gitarzystę Yngwiego Malmsteena) i zorganizował akcję Hear 'n Aid, która zdobyła milion dolarów na cele charytatywne.

W 1991r Ronnie James Dio wrócił do kolegów z Black Sabbath. Wspólnie nagrali najcięższy w historii zespołu album Dehumanizer.

Ponownie Ronnie James Dio a kolegami z Black Sabbath nagrał na przełomie 2006/2007r album The Dio Years stanowiący dotychczasowe podsumowanie współpracy artystów.

W czerwcu 2007 zespół składający się z Ronnie James Dio i kolegów z Black Sabbath koncertujący jako Heaven and Hell wystąpił 2 razy w Polsce - w Katowicach i Warszawie.

Dio jako ikona rock-kultury pojawił się również w filmie Tenacious D in: The Pick of Destiny, grając samego siebie.

Pod koniec maja 2007r. pojawiły się plotki, iż miałby zastąpić, rzekomo chcącego odejść z Aerosmith Stevena Tylera.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy