Szukaj znanych osób

Roy Harper

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1318
Ocena: brak ocen

Roy Harper (ur. 12 czerwca 1941) - brytyjski muzyk rockowy i folkowy, wokalista, gitarzysta, aktor, autor bardzo osobistych, poetyckich tekstów. Uznawany jest za jednego z największych wirtuozów gitary akustycznej.

Harper obok swej kariery solowej współpracował z wieloma czołowymi grupami i artystami rockowymi. Śpiewał w utworze Have a Cigar i zagrał solo na gitarze akustycznej w balladzie Wish You Were Here grupy Pink Floyd z płyty o tym samym tytule. Nagrywał także z grupą Nice, Alanem Parsonsem, Davidem Gilmourem, Davidem Bedfordem, Johnem Paulem Jonesem, Jimmym Pagem i innymi.

W 1972 Roy Harper zagrał rolę muzyka rockowego w dramacie społecznym Johna MacKenzie Made ("Dziewczyna szuka szczęścia"). Choć Roy Harper zdobył rzeszę wiernych fanów, nigdy nie osiągnął olbrzymiej popularności. Był natomiast bardzo ceniony w środowisku muzycznym. Dowodem tego może być trybut dla niego, jakim było umieszczenie na trzecim albumie grupy Led Zeppelin utworu Hats off to (Roy) Harper ("Czapki z głów przed Harperem").

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy