Szukaj znanych osób

Rusłan Czagajew

Rusłan Czagajew

Data urodzenia: 19 października 1978 r.

Kategoria: Sportowcy

Liczba wyświetleń: 2534
Ocena: liczba gł.: 2

Kariera amatorska

Perwszy sukces odniósł w 1995, zdobywając złoty medal podczas Mistrzostw Azji w Taszkiencie. Rok później stanął na najniższym stopniu podium podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Hawanie. W tym samym roku reprezentował też Uzbekistan na Olimpiadzie w Atlancie, ale swój udział w turnieju zakończył już w po pierwszej walce (porażka z Luanem Krasniqi).

W 1997 zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata amatorów w Budapeszcie, wygrywając w finale ze słynnym Félixem Savónem. Jednak tytuł mistrza świata został mu później odebrany, kiedy wyszło na jaw, że wcześniej stoczył w Stanach Zjednoczonych dwie zawodowe walki. Czagajew zachował status amatora, deklarując te walki jako pokazowe. Został jednak zawieszony na jeden rok przez Międzynarodowy Związek Boksu Amatorskiego (AIBA).

W następnym roku, po odbyciu kary, zdobył złoty medal na Igrzyskach Azjatyckich, a w roku 1999 - następne mistrzostwo Azji. W tym samym roku przegrał w Houston w ćwierćfinale Mistrzostw Świata z Savónem. Także na ćwierćfinale zakończył swój udział na kolejnej olimpiadzie, w Sydney w 2000 roku.

Ukoronowaniem jego amatorskiej kariery był tytuł mistrza świata w kategorii super ciężkiej, wywalczony w 2001 w Belfaście.

Czagajew jest jedynym bokserem, który dwukrotnie zdołał pokonać słynnego Kubańczyka, Félixa Savóna - najpierw dokonał tego jako 19-latek w 1997 w finale Mistrzostw Świata (później odebrano mu tytuł), a następnie w 1999 w finale międzynarodowego turnieju w Płowdiw. Savón wygrał z Czagajewem tylko raz, na Mistrzostwach świata w 1999.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy