Szukaj znanych osób

Salvatore Cutugno

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1211
Ocena: brak ocen

Salvatore Cutugno (ur. 7 lipca 1943 w Fosdinovo, Włochy) - włoski piosenkarz występujący pod pseudonimem Toto Cutugno, kompozytor muzyki pop.

Kilka miesięcy po narodzinach, jego rodzina przeprowadziła się do La Spezia, gdzie ojciec Salvatore musi uzupełnić służbę wojskową jako marynarz.

Już jako dziecko Toto wykazywał duże zainteresowanie muzyką, więc jego ojciec - doskonały gracz na trąbce, zachęcał syna do ćwiczeń. Doskonała gra na bębnie ujawnia się u Toto, gdy jest on już studentem, jednak jego umiejętności pozwalają mu już w wieku dziecięcym dołączyć do miejscowego zespołu muzyki. W międzyczasie uczy się grać na akordeonie i w wieku trzynastu lat bierze udział w regionalnym konkursie, zdobywając trzecie miejsce. Salvatore idzie jednak dalej grywając na bębnach w miejscowych zespołach. W wieku lat dziewiętnastu uświadamia sobie, że jego życie na prowincji jest pełne ograniczeń, w związku z czym decyduje się dołączyć do składu zespołu prowadzonego przez maestro Manusardi. To właśnie on proponuje Toto tournee po Finlandii trwające sześć miesięcy. Kiedy Toto wraca do Włoch tworzy własny zespół o nazwie "Tati e Toto". W ten sposób staje się gwiazdą grywającą głównie w barach i pubach półwyspu, występując z repertuarem i piosenkami, które samodzielnie komponuje.

W 1975 Toto, który pisze i komponuje piosenki przez kilka dobrych lat staje się sławnym kompozytorem we Francji, dzięki piosence "Africa" wykonywaną przez Joe Dassin pod tytułem "L'ete Indien". Utwór wkrótce staje się międzynarodowym hitem. W 1976 sława Toto jako kompozytora i autora tekstów potwierdzona zostaje przez inny utwór nagrany i zaprezentowany przez Joe Dassin - " E tu n'existes tu si Et". Od tego momentu Toto dostaje coraz więcej ofert współpracy i wkrótce staje się gwiazdą dzięki komponowaniu piosenek dla Mirielle Mathieu, Dalidy, Jhonny’ego Hallidaya, Michel Sardou, Claudea Francoise, Hervea Vilard i Sheili we Francji, a także w ojczystym kraju Modugno, Gigioli Cinquetti czy Ornelli Vanoni.

Piosenki Toto wykonywane są nie tylko przez wyżej wymienionych piosenkarzy – grane są też przez duże orkiestry takie jak F. Pourcel, Caravelli i P. Mauriat. W tym samym roku Toto po raz pierwszy bierze udział w Festivalbar z piosenką " Nel cuore nei sensi" i tym razem zdobywa bardzo wysokie miejsce. Ta sama piosenka wykonana we Francji przez Gerarda Lenormana dostaje się na listę dziesięciu najlepszych utworów.

W 1977 z zespołem Albatros Toto po raz kolejny bierze udział w Festiwalu piosenki odbywającym się w Sanremo. Skomponowany przez Toto utwór "Gran Premio" odnosi sukces podczas festiwalu.

W 1978 artystyczne życie i dążenia Toto zmieniają się diametralnie i bardzo pozytywnie. Salvatore decyduje się opuścić zespół i jako samodzielny i niezależny artysta komponuje piosenkę " Donna Donna Mia" zaprezentowaną szerokiej widowni dzięki programowi "Scommentiamo" prowadzonemu przez Mike Bongiorno. Utwór dociera tym samym na szczyt listy przebojów.

Podczas tego samego okresu Toto pisze pierwszą piosenkę dla Adriano Celentano, który właśnie dzięki utworowi "Soli", pozostaje na liście dziesięciu najlepszych, jeśli chodzi o sprzedaż największej liczby płyt w ciągu miesiąca. W 1979 Toto redaguje pierwszy utwór, który nie tylko pisze, lecz także wykonuje samodzielnie - " Voglio l'anima". Piosenka następnie wykonywana jest przez innych włoskich, a także zagranicznych piosenkarzy. W 1980 Toto odnosi wielki sukces – zajmuje pierwsze miejsce na festiwalu Sanremo z „Solo noi”, a także pierwsze miejsce na festiwalu "Yamaha Songs Internacional" z piosenką „Igrzyska olimpijskie”, zagraną dla Miguela Bose oraz czwarte miejsce jako autor piosenki "Innamorati" w Festivalbar.

Tego samego roku komponuje także album i tytułowy utwór „Il tempo sen e va” dla Adriano Celentano. Album odnosi duży sukces. Później Toto komponuje "Flash" – utwór będący ścieżką dźwiękową programu TV przedstawionego przez Mike Bongiorno.

W 1981 ukazuje się album Toto - " La Mia Musica". Utwór ten także wykonywany jest przez wielkich międzynarodowych artystów. W 1983 Toto powraca na festiwal w Sanremo z "L'italiano", gdzie odnosi spektakularny sukces – jury jednogłośnie przyznaje artyście pierwsze miejsce. To wydarzenie ściśle połączone jest z innymi konkursami – piosenka „L’italiano” jest tłumaczona przez różnych artystów i wykonywana w różnych językach, sprzedając się w milionowych nakładach przynosi Toto niebywałą sławę w krajach takich jak Izrael i Korea. W 1984 Toto wraca do Sanremo z utworem "Serenata", uzyskując drugi wynik w ogólnej klasyfikacji. W 1985 bierze udział w Festiwalu San Remo tylko jako kompozytor dwóch piosenek. Jedną z ich jest wykonana przez Jose Luisa Rodrigueza ( znanego bardziej jako "El Puma") piosenka "C'est Venice". Drugi dobrze znany meksykański piosenkarz to Luis Miguel, odkryty przez Toto. We Włoszech, w wieku 15 zajął on drugie miejsce dzięki piosence " Noi ragazzi di oggi". W 1985 Toto opublikował kolejny singiel "Mi piaccerebbe andare al mare il Lunedi " (Chciałbym znaleźć się nad morzem w poniedziałek).

W 1986 Salvatore otrzymuje nagrodę za piosenkę "L'italiano", gdyż przez ostatnich pięć lat krążki z tym utworem cieszyły się najlepszą sprzedażą na całym świecie. Toto ponownie bierze udział w Festiwalu Sanremo z utworem " Azzurra Malinconia"

W 1990 Toto zajmuje drugie miejsce na festiwalu w Sanremo z " Gli amori". Utwór jest wykonywany także przez wielkiego Raya Charlesa, który daje unikalny występ, chcąc przekazać widowni teatru Ariston uczucia i głębię piosenek Toto.

W tym samym roku Toto spotyka inny wielki sukces - wygrywa w Zagrzebiu w konkursie Eurowizji z "Insieme 1992". W 1991 razem z Gigi Sabani przedstawia program TV "Piacere Raiuno" jak również prowadzi 36 edycję konkursu Eurowizji, który ma miejsce w Studios Cinecitta w Rzymie. Partneruje mu Gigliola Cinquetti, będąca obok Cutugno jedynym zwycięzcą tego ważnego dla Włoch wydarzenia. Jeszcze w 1991 Toto wraz z Rafaellą Carra i Fabrizio Frizzi przedstawia program TV w Rai 1 " Vela d’Oro". W 1992 wychodzi kolejny album: "Non e facile essere uomini". Latem Salvatore prowadzi program RAI 1 " Butto mi Stasera" zaś jesienią przedstawia z Alba Parietti program "In Domenica".

W międzyczasie pisze piosenkę "Se mi ami”, ( Jeśli kochasz mnie), która wykonana zostaje na Festiwalu w Sanremo przez Claudia Mori. W 1995 Toto wraca na Festiwal Sanremo z "Voglio andare a viere in Campagna". Ma już w tym momencie wielki radiowy sukces za sobą. Tytuł piosenki jest jednocześnie nazwą równocześnie ukazującego się albumu. W 1990 Toto przedstawia program o nazwie "Sei Forte" dla Tele Montecarlo. Jego działania zawsze spotykają się z poparciem przyjaciela - Franco Nisi – będącego dyrektorem Radio Italia Solo Musica Italiana.

W 1997 Toto jest znów w Sanremo z utworem "Faccia Pulita", który jest włączony do Albumu "Canzoni Nacoste".dla Domenico

W 1999 nadzoruje muzycznym zarządzaniem programu "l Fatti Vostri", Raidue. W roku 2000, nowym album, koncerty, TV...

Toto znowu wziął udział z dużym sukcesem w Festiwalu Sanremo w 2005 z nową romantyczną piosenką, prezentowaną wraz z Annalisą Minetti, "Come noi nessuno al mondo". Zdobył 1. miejsce w kategorii "Classici" i 2. miejsce w Sanremo ogólnie.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy