Szukaj znanych osób

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson

Data urodzenia: 22 listopada 1984 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 2135
Ocena: brak ocen

Biografia

Scarlett przyszła na świat w Nowym Jorku. Jej ojciec, Karsten Johansson, jest architektem o duńskim pochodzeniu. Dziadek Scarlett, Ejner Johansson, był scenarzystą i reżyserem. Matka Scarlett, Melanie Sloan - producentka filmowa, pochodzi z żydowsko-amerykańskiej rodziny z Bronxu. Rodzice Scarlett poznali się w Danii, gdzie Melanie mieszkała ze swoją matką, Dorothy, byłą bibliotekarką i nauczycielką. Scarlett ma młodszą siostrę Vanessę (również aktorkę), dwóch braci (Adriana i Huntera, bliźniaka Scarlett) oraz brata od strony ojca z drugiego małżeństwa, Christiana. Scarlett wychowywała się w domu o niskim statusie materialnym. Kształcenie w kierunku aktorstwa rozpoczęła w Professional Children's School na Manhattanie, którą ukończyła w 2002 roku.

Scarlett pierwsze role podejmowała już w dzieciństwie. Na ekranie zadebiutowała w filmie „Małolat” z 1994 roku wkrótce po tym, jak matka zaczęła zabierać ją na castingi. Po paru rolach zagranych w późnych latach 90., Johansson zyskała rozgłos i uznanie krytyki za sprawą swojej kreacji w „Zaklinaczu koni” z 1998 roku, gdzie zagrała u boku Roberta Redforda. Trzy lata później wystąpiła w komedii „Ghost World”, za którą również zebrała pozytywne opinie. Pierwsze wyróżnienie dla młodej aktorki przyniosła jej rola w „Między słowami” Sofii Coppoli, za który to film otrzymała nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Wenecji w 2003 roku. Niedługo później Scarlett została podwójnie nominowana do Złotych Globów (za rolę dramatyczną - „Dziewczyna z perłą” oraz za rolę komediową - „Między słowami”). Identyczne nominacje otrzymała z rąk Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), która przyznała jej nagrodę za rolę w „Między słowami”.

W czerwcu 2004 roku, Scarlett została zaproszona do członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. W tym samym roku zagrała w filmach „Egzamin dojrzałości”, „W doborowym towarzystwie” i „Lokatorce” (za który otrzymała swoją trzecią nominację do Złotego Globu). Przez pewien czas Scarlett brała udział w przygotowaniach do filmu „Mission: Impossible III”, ale nie wystąpiła w nim z powodu niezgodności harmonogramów. Media jednak nieoficjalnie podawały, że powodem rezygnacji Scarlett mogły być kłótnie z Tomem Cruisem. Rolę Scarlett przejęła Keri Russell.

W lipcu 2005 roku, Scarlett wystąpiła u boku Ewana McGregora w swojej pierwszej roli w filmie akcji. „Wyspa” w reżyserii Michaela Bay'a wywołała krótki szum medialny za sprawą propozycji Scarlett, która chciała wystąpić bez stanika w scenie miłosnej. Reżyser nie zgodził się na tę pomysł, chcąc zachować odpowiedni status oglądalności filmu („PG-13” - dzieci do lat 13 pod nadzorem rodziców). Aktorka później stwierdziła, że jest gotowa wystąpić nago w filmie jeżeli projekt by tego wymagał. Następnym filmem Scarlett był dramat Woody'ego Allena, „Wszystko gra”, z premierą w grudniu 2005 roku. Za ten film otrzymała swoją czwartą w życiu nominację do Złotego Globu, w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej. Nagrodę otrzymała jednak Rachel Weisz.

Kolejny film Allena ze Scarlett, „Scoop – Gorący temat”, wszedł na ekrany 28. lipca 2006 roku. W tym samym roku, Scarlett pojawiła się też na ekranach w czarno-białym filmie Briana De Palmy pt. „Czarna Dalia”, do którego zdjęcia zrealizowano w Los Angeles i Bułgarii. Aktorka przyznała, że jako fanka reżysera bardzo chciała z nim pracować, chociaż przyznała również, że była „fizycznie nieprzystosowana” do roli. Jej kreację oceniono dwojako. Serwis CNN na swojej stronie internetowej odnotował, że Johanson „wchłania atmosferę tamtych czasów jak tlen”; tymczasem inne głosy krytyków mówiły o źle obsadzonej roli. Ostatnim jak dotąd występem Scarlett na wielkim ekranie jest thriller „Prestige”, który wszedł na ekrany kin w dniu 20. października 2006 roku. Ukończono też zdjęcia do filmów „The Nanny Diaries” oraz „The Other Boleyn Girl”, w którym zagrała u boku Natalie Portman i Erica Bany. Obydwa filmy wejdą na ekrany kin jeszcze w 2007 roku. Scarlett zagra także Marię Stuart, Królową Szkotów, rozpoczynając zdjęcia do filmu pod koniec lata.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy