Szukaj znanych osób

Sean Paul

Sean Paul

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1033
Ocena: liczba gł.: 1

Sean Paul (właściwie Sean Paul Ryan Francis Henriques, ur. 8 stycznia 1973 roku w Kingston na Jamajce) - wykonawca muzyki dancehall, ocierający się o reggae i hip-hop, DJ i freestylowiec.

Sean Paul znany także jako Sean-da-Paul (w swoich utworach określa siebie także jako Dutty Paul lub SPeezy) pochodzi z rodziny o mieszanych korzeniach. Dziadek ze strony ojca pochodzi z Portugalii, babka jest sefardyjską Żydówką, dziadek ze strony matki pochodzi z Afryki a babka z Chin. Sam jednak deklaruje, że jest Jamajczykiem - oboje jego rodzice pochodzą z Jamajki, sam też się tam wychował. Rozpoznawany jest także pod pseudonimami Zion Lion oraz King of Israel (twierdzi się, że jest potomkiem biblijnego króla Salomona, jest to jednak nieprawdopodobne, ponieważ jego ojciec nie pochodzi z dynastii Dawida).

Uczęszczał do Wolmers High School, Bel Air High School oraz College of Arts, Science and Technology. Jako nastolatek należał do jamajskiej reprezentacji w piłce wodnej. Jego rodzice uprawiali zawodowo sport. Ojciec, Gath, jest handlowcem, a matka, Frances malarką i konserwatorką zabytków. Jego młodszy brat Jason (pseudonim JigZagula lub JigZag') jest producentem i DJem.

W wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, którą porzucił jako niewystarczająco emocjonalną. Pojawił się na scenie muzycznej w 1996 roku, ale stał się znany w świecie dopiero sześć lat później za sprawą drugiego albumu Dutty Rock. W 1997 po raz pierwszy zdobył rozgłos na Jamajce jako współtwórca Ladies Man, który uplasował się w czołówce jamajskich list przebojów.

W 2000 wydał swój pierwszy album Stage One, który nie zdobył rozgłosu i dotarł jedynie do 109. miejsca na liście Billboard 200. Wydany dwa lata później album Dutty Rock okazał się większym sukcesem wraz z dwoma promującymi do singlami: Gimme the Light oraz Get Busy (ten drugi dotarł na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100). Sukces potwierdza ponad 6 milionów egzemplarzy tej płyty sprzedanych na całym świecie. W tym samym okresie Sean Paul zaznaczył także swój udział w Baby Boy Beyoncé Knowles oraz w Breathe Blu Cantrell.

27 września 2005 wydany został jego trzeci album The Trinity, promowany przez cztery single: We Be Burnin', Ever Blazin', Never Gonna Be the Same oraz Temperature.

Sean Paul współpracował do tej pory z takimi artystami i grupami jak: Elephant Man, Beenie Man, 50 Cent, Beyoncé Knowles, Blu Cantrell, Busta Rhymes, De La Soul, Fabolous, Fatman Scoop, Farenheit, Jay-Z, Kid Kurup, Wayne Wonder Looga Man, Lil' Scrappy, Nina Sky, Carlos Santana, Daddy Yankee, Snoop Dogg, Rihanna, Sasha, Tami Chynn, Tony Touch, Wayne Marshall, Labba, Delly Hawkeye, Cecile, Chico, Joss Stone, Munga, Mr. Easy, Destra Garcia, Lil Jon, The Pussycat Dolls, Pachanga, Shabba, Mya, Jimmy Cozier, Bling Dawg, Kelis, Munga, Akon, R Kelly, Shaggy, Ziggi Marley, Eve, Gwen Stefani, Busy Signal, Justin Timberlake, Pretty Ricky, Da'Ville, a także z Keyshią Cole tworząc piosenkę do filmu Step Up: Taniec zmysłów.


Jego najnowszy album The Next Thing ma się ukazać już niebawem - w kwietniu 2008. Przewiduje się, że płyta ma odnieść wielki sukces. Do tej pory nagrane zostały 3 teledyski (Always On My Mind Feat. Da'Ville, Give It To You Feat. Eve i Watch Dem Roll), które mają ją promować, ale na tym jeszcze nie koniec. Wokalista zamierza zrobić niezłe 'boom' tym krążkiem, a nawet pojawić się na gali rozdania Nagród Grammy!

Ciekawostki

  • Jego piosenkę Send It On wykorzystano w reklamie firmy Opel.

Dyskografia

Rok Tytuł Listy Przebojów
Bilboard Hot 200 Bilboard Hot 100 Top R&B/Hip Hop Albums UK Albums Chart
2000 Stage One 109 - 55 -
2002 Dutty Rock 9 - - 2
2005 The Trinity - 6 17 2
2008 The Next Thing TBA TBA TBA TBA

Single

Rok Tytuł Album Pozycje na listach
Billboard Hot 100 Top 40 Europe Top 100 UK Singles Chart
2000 Deport Them Stage One - - - -
2002 Gimme The Light Dutty Rock - - - -
Get Busy 1 - - -
2003 Like Glue - - - -
Breathe (Blu Cantrell feat. Sean Paul) Bittersweet 70 37 1 1
Baby Boy (Beyonce feat. Sean Paul) Dangerously in Love 1 8 5 2
I'm Still In Love With You (feat. Sasha) Dutty Rock - - - -
2004 Culo (Remix) (Pit Bull feat. Sean Paul & Lil' Jon) M.I.A.M.I. - - - -
2005 We Be Burnin' The Trinity 6 - - 2
Ever Blazin' - - - 12
2006 Temperature 1 6 - 11
Cry Baby Cry (Santana feat. Sean Paul & Joss Stone) All That I Am - - - 71
Never Gonna Be The Same The Trinity - - - 22
(When You Gonna) Give It Up To Me (feat. Keyshia Cole) Step Up - soundtrack 3 - - 31
Break It Off (Rihanna feat. Sean Paul) A Girl Like Me 9 9 - -
2007 Give It To You (Eve feat. Sean Paul) Here I Am - - - -
Always On My Mind (Daville feat. Sean Paul) - - - - -
Watch Them Roll The Next Thing - - - -
2008 Serious (feat. Busy Signal)
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy