Szukaj znanych osób

Serge Reggiani

Kategoria: Aktorzy Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 907
Ocena: brak ocen

Serge Reggiani (ur. 2 maja 1922 w Reggio-Emilia, Włochy, zm. 23 lipca 2004 w Paryżu), aktor i piosenkarz francuski, pochodzenia włoskiego.

Przyjechał do Francji wraz z rodzicami jako 8-latek. Na studiach aktorskich został odkryty przez Jeana Cocteau i wystąpił w jego sztuce Les parents terribles, odnosząc duży sukces. Po wojnie debiutował w filmie. Wystąpił m.in. w Les Portes de la nuit (1946, reż. Marcel Carné), Złotym kasku (1952), "Nędznikach" (1957), Pianiście (1998, produkcja hiszpańska, reż. Mario Gas); łącznie w około 80 filmach. Pracował także dla teatru, występował w sztukach Sartre'a i Becketta.

W wieku 44 lat zadebiutował jako piosenkarz. Wspierany przez Simone Signoret i Yves'a Montanda, zyskał dużą popularność jako wykonawca utworów Georgesa Moustakiego, a także wielkich poetów Rimbauda i Baudelaire'a. Najbardziej znane piosenki Reggianiego to Dezerter i Wolność.

Po samobójczej śmierci syna Stéphane'a (1980) popadł w depresję i chorobę alkoholową; w ostatnich latach życia zyskał dodatkowe uznanie jako malarz.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy