Szukaj znanych osób

Siergiej Siergiejewicz Bodrow

Data urodzenia: 27 grudnia 1971 r.

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2504
Ocena: brak ocen

Siergiej Siergiejewicz Bodrow (ros. Сергей Сергеевич Бодров - младший, 1971-2002) – rosyjski aktor, reżyser, prezenter telewizyjny. Syn Siergieja Władimirowicza Bodrowa.

Z wykształcenia historyk, w latach 1989-1994 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Moskiewskim. W 1998 r. obronił pracę doktorską zatytułowaną: Architektura w malarstwie weneckim okresu renesansu. W międzyczasie pracował też jako nauczyciel w szkole, cukiernik w fabryce Udarnica, ratownik na plaży we Włoszech i dziennikarz.

W latach 1997-1999 prowadził program telewizyjny Wzglad. Jako pierwszoplanowy aktor zadebiutował w filmie Jeniec Kaukazu (1996) , który zdobył uznanie krytyków filmowych; film był m.in. nominowany do Oscara i otrzymał Kryształowy Globus na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak rola Daniły Bagrowa w filmach kryminalnych Brat (1997) i Brat 2 (2000), które przeszły do klasyki nowego kina rosyjskiego. Druga edycja filmu Brat była znana nie tylko w Rosji i WNP, ale również zdobyła szerokie uznanie w Europie i USA. W Rosji film obejrzało w sumie w kinach ponad 10 milionów ludzi i sprzedano blisko 0,5 miliona kaset nagrań filmu. Siergiej Bodrow był uważany za jednego z najbardziej obiecujących młodych aktorów i reżyserów Rosji. Nadal pozostaje idolem wielu Rosjan młodego pokolenia. Jako reżyser zadebiutował w 2001 r. filmem Córki mafii. Mimo, iż nie był to prawdziwy przebój kasowy, komentatorzy debiut uznali za udany. W latach 2001-2002 prowadził popularny reality show Poslednij gieroj na Pierwszym Kanale rosyjskiej telewizji.

Zaginął 20 sierpnia 2002 r. w Osetii Północnej podczas kręcenia filmu Łącznik w Przełęczy Karmadońskiej na skutek zejścia lawiny. Ze zboczy oderwał się lodowiec i zsunął się 33 km w dół wąwozu. Tragedia wydarzyła się już po drugim dniu pracy na planie. Ciała Siergieja Bodrowa nigdy nie odnaleziono. Miał żonę Swietłanę oraz dwójkę dzieci. Śmierć bożyszcza młodego pokolenia została uznana przez Rosjan za drugie najważniejsze wydarzenie 2002 r., tuż po ataku terrorystycznym na Dubrowce, gdzie zginęło 165 osób.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy