Szukaj znanych osób

Simen Hestnæs

Simen Hestnæs

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1296
Ocena: brak ocen

Biografia

Najdłużej Vortex jest związany z doom metalowym zespołem Lamented Souls, którego członkiem jest od momentu jego powstania, tj. od 1991 roku, w którym pełni rolę gitarzysty, wokalisty i basisty, a w przeszłości również perkusisty. Jego najbardziej znany pseudonim, ICS Vortex, jest żartem pomiędzy nim i Garmem, który występuje niekiedy pod pseudonimem Fiery G. Maelstrom: "Icy S. Vortex", w którym pierwszy wyraz to przeciwieństwo żywiołu w pseudonimie Garma, środkowy inicjał to pierwsza litera pseudonimu, zaś ostatnie słowo oznacza wir wodny.

W 1995 roku występował podczas koncertu z grupą Ved Buens Ende, który został zarejestrowany i wydany jako bootleg zatytułowany ...Coiled in Obscurity.

Współpraca z Arcturus i Borknagar

W 1997 roku Hestnæs pojawił się gościnnie na albumie zespołu Arcturus La Masquerade Infernale. Można go usłyszeć w trzech utworach: "Master of Disguise", "The Chaos Path" (którego to utworu jest kompozytorem) i "Painting My Horror". Również w 1997, progresywno-folkowo-metalowy zespół Borknagar poszukiwał wokalisty, który zastąpiłby Garma. Garm przedstawił zespół Hestnæsowi, co zaowocowało jego współpracą z Borknagar w latach 1997-2000. Oprócz wokalu Vortex przejął obowiązki basisty podczas sesji nagraniowej płyty Quintessence. W sierpniu 2000 roku Hestnæs opuścił Borknagar, by w pełni skoncentrować się na występach z zespołem Dimmu Borgir. W tym czasie Borknagar miał występować w Europie wraz z grupą Mayhem. Lider i gitarzysta Borknagar, Øystein G. Brun postawił Hestnæsowi ultimatum: albo będzie koncertował z Borknagar, albo opuści zespół i powróci do Dimmu Borgir. Vortex wybrał drugą opcję, uzasadniając tą decyzję tym, że woli pracować w studiu nagraniowym niż występować na żywo, ponieważ jest to bardziej konstruktywne. Brun później sprostował, że ta decyzja to czysty "biznes" oraz że nigdy nie miał nic przeciwko Dimmu Borgir i życzy Hestnæsowi jak najlepiej; Hestnæs w odpowiedzi przyznał, że gdyby nie wspomniane ultimatum, prawdopodobnie nadal byłby członkiem Borknagar.

Dimmu Borgir

Hestnæs na początku współpracował z zespołem podczas sesji nagraniowej albumu Spiritual Black Dimensions dodając nowy element wokalny: "czysty" i "operowy" śpiew. Hestnæs został również sesyjnym basistą gdy Nagash opuścił zespół, by skoncentrować się na własnym projekcie, The Kovenant; Vortex jest dziś pełnoprawnym członkiem Dimmu Borgir

Arcturus - ciąg dalszy

W 2005 roku Hestnæs został nowym wokalistą Arcturus, w następstwie opuszczenia zespołu kolejno przez Garma w 2003 roku i wywodzącego się ze Spiral Architect Øyvinda Hægelanda w styczniu 2005 roku. Hægeland odszedł z zespołu z uwagi na utrudnioną współpracę spowodowaną dużą odległością dzielącą jego i pozostałych muzyków zespołu. We wrześniu 2005 roku zespół wydał czwarty pełnometrażowy album, zarazem pierwszy bez Garma jako wokalisty - Sideshow Symphonies, przyjęty z dużym entuzjazmem. W 2005 roku Hestnæs znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych wokalistów 2005 roku, w sondażu zorganizowanym przez magazyn Terrorizer.

W kwietniu 2007 roku, podczas koncertu w Melbourne, Vortex ogłosił, że jest to ostatni koncert Arcturusa. 17 kwietnia 2007 r. zespół oficjalnie ogłosił zakończenie działalności.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy