Szukaj znanych osób

Sinéad O'Connor

Sinéad O'Connor

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 3707
Ocena: liczba gł.: 1

Historia

O'Connor urodziła się w Glenageary, dzielnicy Dublina i dostała imię po Sinéad de Valera, żonie irlandzkiego prezydenta Eamona de Valery, a zarazem matce lekarza odbierającego poród przyszłej wokalistki. Drugie imię otrzymała po świętej Bernadetcie. Miała czworo rodzeństwa: Josepha, Emeara, Johna oraz Eoina. Joseph O'Connor jest obecnie znanym pisarzem.

Jej rodzicami byli John O'Connor (inżynier budowlany, później adwokat) oraz Marie O'Connor. Rodzice artystki rozeszli się gdy O'Connor miała osiem lat. Troje starszych dzieci zamieszkało z matką. O'Connor skarżyła się, że były one tam często molestowane psychicznie. Próby Johna O'Connora otrzymania opieki nad dziećmi w kraju, który zwykle przyznawał je matkom i nie dopuszczał do rozwodu, przyczyniły się do tego, że John został przewodniczącym Grupy Działalności Rozwodowych (en:Divorce Action Group) i czołowym mówcą publicznym.

W 1979 Sinéad O'Connor opuściła swoją matkę i zamieszkała z ojcem oraz jego nową żoną. W wieku 15 lat za popełnione kradzieże i wagarowanie trafiła do domu poprawczego "Grinan Training Centre", prowadzonego przez Siostry Miłosierdzia Pańskiego. Pobyt ten miał swoje zalety, gdyż Sinéad mogła się tam skupić na rozwijaniu swego talentu muzycznego , a także została przytemperowana dzięki narzucanym jej tam warunkom. Nieposłuszni uczniowie byli tam czasem wysyłani na nocleg do domu opiekunek. Doświadczenie to wspominała później następującymi słowami: "Po niczym innym nigdy nie doświadczyłam i prawdopodobnie już nie doświadczę takiej paniki, strachu oraz udręczenia" (Rolling Stone, kwiecień 1988).

Jedna z opiekunek z Grinana była siostrą Paula Byrne'a, perkusisty zespołu In Tua Nua, który usłyszał O'Connor śpiewającą "Evergreen" Barbry Streisand na weselu swej siostry. Nagrała z nimi piosenkę pt. "Take My Hand", jednak grupa uznała, że Sinéad (mająca wtedy 15 lat) była za młoda by zostać członkiem zespołu.

W 1983 jej ojciec wysłał ją do ekskluzywnej kwakierskiej szkoły z internatem "Newtown" w Waterford, instytucji z dużo mniejszym rygorem niż w Grinan. Z pomocą i zachętą swego nauczyciela irlandzkiego, Josepha Falvy'ego, nagrała demo zawierające cztery utwory, w tym dwa covery i dwie jej własne piosenki, które później pojawiły się na jej pierwszym albumie.

Dzięki ogłoszeniu zamieszczonemu w magazynie Hot Press poznała Kolumba Farrelly. Razem zwerbowali kilku innych muzyków i uformowali zespół Ton Ton Macoute, nazwany od zombie z haitańskiego mitu. Jesienią grupa wyjechała do Waterford, kiedy O'Connor jeszcze uczęszczała do Newtown, jednak szybko rzuciła ona szkołę i wyjechała za nimi do Dublina, gdzie ich występy dały im pozytywną opinię mieszkańców. Ich muzyka była inspirowana przez Farrelly'ego interesującego się czarami, mistycyzmem i muzyką świata.

10 lutego 1985 w wypadku samochodowym zginęła matka O'Connor. Sinéad była wstrząśnięta, pomimo jej napiętych stosunków z matką. Niedługo potem odeszła z zespołu i wyjechała do Londynu. Ton Ton Macoute nie uległ rozpadowi.

W 1992 roku na antenie telewizyjnej podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II, protestując tym samym przeciw tuszowaniu przez Watykan zbrodni molestowania dzieci przez księży w Irlandii. W 1999 roku przyjęła święcenia kapłańskie z rąk byłego biskupa Kościoła Palmariańskiego, Michaela Coxa.

W 2002 roku O'Connor wyszła ponownie za maż. Jej wybrańcem był felietonista Nicholas Sommerlad, jednakże małżeństwo nie przetrwało długo i już po roku doszło do separacji. 29 maja 2003 roku w wywiadzie udzielonym dla telewizji RTÉ One przyznała, że w swoim życiu oprócz relacji miłosnych z mężczyznami miała także związki z kobietami. W maju 2005 roku w Entertainment Weekly stwierdziła "Jestem w trzech czwartych heteroseksualna, a w jednej czwartej homoseksualna"

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy