Szukaj znanych osób

Sophia Loren

Kategoria: Aktorki Modelki

Liczba wyświetleń: 6652
Ocena: brak ocen

Życiorys

Urodziła się w rzymskiej klinice Królowej Margherity, jako córka Riccardo Scicolone i Romildy Villani (ur. 1910, zm. 1991), ma siostrę Annę Marię. Jej matka w 1932 roku wygrała konkurs piękności wytwórnini Metro-Goldwyn-Mayer.

Dzieciństwo spędziła w nędzy w miasteczku Pozzuoli, w slumsach niedaleko Neapolu. We Włoszech zniszczonym przez wojnę bieda i głód wyrównywały jej społeczny status. Powiedziała kiedyś, że "przeciwnie niż ból, pieniądze nigdy nie są prawdziwe".

W wieku piętnastu lat zwyciężyła w konkursie piękności. Po zagraniu roli niewolnicy Ligii w filmie na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" (1951), poślubiła w wieku lat dwudziestu o 22 lata starszego włoskiego producenta Carla Ponti. Pokierował on następnie jej błyskotliwą karierą filmową. począwszy od czasu. gdy w 1950 roku wystąpiła jako statystka.

Miała lęk przed występowaniem na scenie, dlatego nigdy nie zagrała w produkcji teatralnej. W 1958 roku przyjechała do Hollywood. Zasłynęła z ról krzykliwych, trochę wulgarnych bohaterek w filmach realizmu włoskiego. Osiągnięciem nagrodzonym Oscarem za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską (była pierwszą aktorką nieanglojęzyczną) i Złotą Palmą w Cannes, pozostała rola prostej Włoszki w burzliwych dniach do końca wojny w dramacie "Dwie kobiety – matka i córka (La Ciociara, 1960). Była wspaniała w komediach w reżyserii Vittoria De Sica: "Wczoraj, dziś, jutro" (Ieri, oggi, domani, 1963) i "Małżeństwo po włosku" (Matrimonio all'italiana, 1964).

Zagrała potem w filmach m.in. takich jak: "Hrabina z Hongkongu" (Countess from Hong Kong, 1967), "Aurora" (Qualcosa di biondo, 1984) czy "Pośród obcych" (Between Strangers, 2002).

Zmysłowa uroda zrobiła na świecie wielkie wrażenie, lecz to jej dojrzałość aktorska i rozsądek uczyniły z niej supergwiazdę.

W roku 1991 otrzymała specjalnego Oscara za całokształt twórczości.

W czasie swojej kariery współpracowała z wieloma znanymi reżyserami zarówno z Włoch jak i Hollywood, m.in. Mario Monicelli, Ettore Scola, Dino Risi, Mario Camerini, Charlie Chaplin, Sidney Lumet, George Cukor, Michael Curtiz, Anthony Mann, André Cayatte, Marcello Mastroianni.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy