Szukaj znanych osób

Stanisław Bareja

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 3115
Ocena: brak ocen

Życiorys

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górzez roku 1949. Stanisław Bareja ukończył PWSFTviT w Łodzi na kierunku reżyserii w roku 1954, z dyplomem w roku 1974. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w roku 1960.

Tworzył przede wszystkim komedie, wiele jego filmów znalazło się w czołówce polskiej kinematografii. Był również twórcą wielu seriali telewizyjnych.

Bardzo często, wzorem Alfreda Hitchcocka, pojawiał się w swoich filmach grając epizodyczne role. W swoich filmach obnażał słabości człowieka wynikające zarówno z jego natury jak i będące wynikiem absurdalnej rzeczywistości PRL, w jakiej przyszło żyć bohaterom filmów Barei.

Został pochowany na cmentarzu na warszawskiej Sadybie. 23 września 2006 został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Począwszy od 2005 r. ulica w Warszawie łącząca ul. Światowida z Odkrytą (okolice pętli Nowodwory) nosi imię Stanisława Barei. O takie upamiętnienie reżysera zabiegali mieszkańcy Nowodworów z pomocą Życia Warszawy. W Krakowie imię Barei nosi jest jedno z rond.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy