Szukaj znanych osób

Stefan Danaiłow

Stefan Danaiłow

Kategoria: Aktorzy Politycy

Liczba wyświetleń: 1864
Ocena: brak ocen

Stefan Łambow Danaiłow (ur. 9 grudnia 1942 roku w Sofii), bułgarski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, pedagog oraz polityk lewicowy, członek Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, minister kultury w rządzie Sergieja Staniszewa (od 2005).

Po raz pierwszy wystąpił na dużym ekranie w wieku ośmiu lat w filmie Sledite ostavat. Chociaż wielokrotnie podkreślał, że nie chce być aktorem, w końcu postanowił studiować w Bułgarskiej Akademii Teatralnej (VITIZ), którą ukończył w 1966 roku. Największą popularność wśród masowej widowni przyniosła mu rola majora Dejanowa w serialu Na vseki kilometar (1969). W teatrze (związany jest z Teatrem Narodowym w Sofii) grał w repertuatrze klasycznym (m.in. wcielał się w postaci Don Juana, Hamleta oraz Stawrogina w adaptacji "Biesów"), a także współczesnym; w 1978 roku zagrał Camille'a Desmoulinsa w "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, reżyserowanej na deskach sofijskiego Teatru Armii Ludowej przez Andrzeja Wajdę.

Jest również pedagogiem, wykładowcą w VITIZ-ie.

Od 17 sierpnia 2005 roku jest ministrem kultury w gabinecie Sergieja Staniszewa. Osiem lat wcześniej był kandydatem BPS do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wówczas na jego osobę nie zgodził się Związek Sił Demokratycznych.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy