Szukaj znanych osób

Stephen Baldwin

Kategoria: Aktorzy Modele Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 3974
Ocena: brak ocen

Życiorys

Urodził się jako najmłodsze dziecko nauczyciela historii Alexandra Rae'a Baldwina Jr. i Carol Newcomb (z domu Martineau). Jego starsi bracia – Alec (ur. 1958), Daniel (ur. 1960) i William (ur. 1963) – zostali również aktorami. Ma dwie starsze siostry – Elizabeth (ur. 1955), która jest prezesem jego fan klubu, i Jane (ur. 1965).

Dorastał na Long Island. Już będąc nastolatkiem oodnosił zwycięstwa w licznych lokalnych konkursach jako śpiewak operowy. Po zakończeniu nauki w szkole średniej Massapequa High School, podążając śladem swego starszego brata Williama, trafił na State University of New York w Binghamton i zapisał się na wykłady w American Academy of Dramatic Arts. Podczas studiów dorabiał jako model Calvina Kleina.

Swój debiut w telewizyjnym filmie The Prodigious Hickey (1987) zawdzięcza agentowi telewizji PBS, który wypatrzył go wśród pracowników pizzerii. Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w roli pijaka w Luna Parku w dramacie Michaela Seresina "Chłopak ze wsi" (Homeboy, 1988) u boku Mickeya Rourke'a i Christophera Walkena. Zyskał sympatię telewidzów jako młody legendarny William "Buffalo Billa" Cody w nagrodzonym Emmy i Western Heritage serialu TV-ABC Młodzi jeźdźcy (The You The Riders, 1989-1992). Potem grywał najczęściej epizody (m.in. w dramacie Uli Edel "Przeklęty Brooklyn" (Last Exit to Brooklyn, 1988) i dramacie wojennym "Urodzony 4 lipca" (Born on the Fourth of July, 1989) Olivera Stone'a z Tomem Cruise). Większość czasu spędzał na bankietach, co szybko wepchnęło go w alkoholizm i narkomanię. Jak sam w wywiadach powtarza, z nałogów wyszedł wyłącznie dzięki swojej żonie, graficzce Kennye Deodato.

Kolejny rozdział jego kariery rozpoczął się w roku 1994, gdy zagrał w filmach: "Ich troje" (Threesome), "A Simple Twist of Fate", "Osiem sekund" (8 Seconds) oraz "Pani Parker i krąg jej przyjaciół" (Mrs. Parker and the Vicious Circle). Najbardziej znaną rolę nieobliczalnego socjopaty Michaela McManusa wcielił się w uhonorowanym dwoma Oscarami dramacie kryminalnym "Podejrzani" (The Usual Suspects, 1995) i wraz z całą obsadą odebrał nagrodę National Board of Review. Sporadycznie grywał w dużych hollywoodzkich produkcjach takich jak komedia "Flintstonowie: Niech żyje Rock Vegas!" (The Flintstones in Viva Rock Vegas, 2000), lecz za rolę był nominowany do nagrody Złotej Maliny jako najgorszy aktor drugoplanowy. Za rolę hokeisty Seana Lindena z drużyny Szefowie z Charleston (Charleston Chiefs) z Wirginii Zachodniej w komedii sportowej "Slap Shot 2. Zupełnie nowa gra" (Slap Shot 2: Breaking the Ice, 2002) zdobył nominację do nagrody DVD Premiere.

Występował potem raczej w mniejszych, niezależnych filmach oraz nisko budżetowych thrillerach. Nakręcił wiele tuzinkowych produkcji, także z kilkoma scenami erotycznymi.

W latach 2001-2002 był częstym gościem programu "The Ron and Fez Show", zanim przeprowadził się do Waszyngtonu, w stanie Nowy Jork. Chociaż był ochrzczony w kościele rzymskokatolickim, ale wkrótce po ataku na World Trade Center i Pentagon z 11 września 2001, nawrócił się na chrześcijaństwo. Często mówił o swoim doświadczeniu przemiany, w którym pomogła mu jego brazylijska gospodyni domowa.

Stephen popiera prezydenturę George'a W. Busha, podczas gdy jego starsi bracia Alec i Billy są liberalnymi demokratami i przeciwnikami Busha.

Zadebiutował jako reżyser filmu o skateboardzistach pt. "Robbin Hoodz" (2004), którego centralną postacią obrazu jest młody skater meksykańskiego pochodzenia, który wraz ze swoją paczką stara się ocalić park przed sprzedaniem.

Jest także reżyserem i producentem filmów Livin' It i Livin' It LA, które skupiają się na chrześcijańskich sportowcach ekstremalnych i ewangelizacji.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy