Szukaj znanych osób

Steve Albini

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 773
Ocena: brak ocen

Steve Albini
Steve Albini

Steve Albini (ur. 22 lipca 1962 w Pasadenie), amerykański muzyk, dziennikarz muzyczny, inżynier dźwięku.

Wywarł ogromny wpływ na gatunki noise rock i math rock, głównie jako gitarzysta, wokalista, autor większości tekstów i muzyki w zespołach Big Black, Rapeman i Shellac.

Obecnie najbardziej aktywny jest jako realizator nagrań. Uważa, że członkowie zespołu podczas sesji nagraniowej powinni być w jak najmniejszym stopniu ograniczani przez inżyniera dźwięku, który powinien się skupić na technicznej stronie nagrania. Sprzeciwia się określania go jako producenta albumu - w przeciwieństwie do schematu utartego w przemyśle muzycznym w Stanach Zjednoczonych, gdzie osoba nadzorująca nagranie w dużym stopniu wpływa na ostateczny kształt albumu.

Jest także przeciwnikiem kontraktów z wielkimi koncernami płytowymi, tzw. majors, które wyzyskują muzyków i starają się kształtować ich muzykę w taki sposób, by nagrania sprzedawały się jak najlepiej.

Sam Albini szacuje, że jako inżynier dźwięku brał udział w nagrywaniu ponad tysiąca albumów. Większość z nich to mało znane grupy, ale są wśród nich także: Nirvana (In Utero), Pixies (Surfer Rosa), PJ Harvey (Rid of Me), Nine Inch Nails (The Fragile), The Jesus Lizard (m.in. Head, Goat, Liar, Down), Bush (Swallowed), Jimmy Page & Robert Plant (Walking Into Clarksdale), Jon Spencer Blues Explosion (Xtra Acme).

Linki zewnętrzne:

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy