Szukaj znanych osób

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone

Data urodzenia: 06 lipca 1946 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1810
Ocena: liczba gł.: 2

Komputerowa wersja Stallone
Komputerowa wersja Stallone

Michael Sylvester Enzio Stallone (ur. 6 lipca 1946 w Nowym Jorku) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, producent filmowy.

Zaczął od roli w filmie erotycznym, w którym zarobił za dwa tygodnie pracy 200 dolarów. Następnie był statystą w filmach Alana Pakuli (Klute) i Woody Allena (Bananas). Wielka sława przyszła wraz z tytułową rolą w produkcji Rocky (1976) Johna G. Avildsena. Za tę kreację otrzymał dwie nominacje do Oscara - za scenariusz i główną rolę. Sam film otrzymał 3 Oscary i 10 nominacji. W 1982 zagrał weterana wojny w Wietnamie w filmie Rambo - Pierwsza krew, który przesądził o jego filmowym wizerunku twardych facetów, stających do walki z całym światem. Oprócz serii Rocky i Rambo, Stallone zagrał też w takich filmach jak "Kobra", "Na Krawędzi", "Człowiek Demolka", "Cop Land" oraz "Tango i Cash".

Prywatnie Sylvester Stallone jest od 1997 roku mężem Jennifer Flavin, z którą ma trzy córki: Sophie, Sistine i Scarlet. Poprzednie żony aktora to Sasha Czack (1974-1985), z którą ma dwóch synów - Sage'a i Seargeoh oraz aktorka Brigitte Nielsen (1985-1988). W wolnym czasie aktor maluje obrazy olejne, a jego idolem jest Leonardo Da Vinci.

Inne fakty

  • w 1997 roku zajął 92. miejsce na liście 100 największych gwiazd filmowych wszech czasów.
  • dostał 10 Złotych Malin i 30 nominacji za najgorsze role filmowe
  • ojciec Frank Stallone, matka Jacqueline Labofish, brat Frank Stallone
  • odrzucił role Johna McClane'a w "Szklanej Pułapce" oraz Axela Foleya w "Gliniarzu z Beverly Hills"
  • W maju 2007 roku został skazany na karę 2,5 tys USD za próbę przemytu do Australii hormonu wzrostu
  • ma 178 cm wzrostu.
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy