Szukaj znanych osób

Szymon Goldberg

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 1089
Ocena: liczba gł.: 4

Szymon Goldberg (wł: Marcin Szymkowiak, urodzony 8 kwietnia 1973 roku w Gdyni) - wokalista rockowy, kompozytor, artysta plastyk. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie

Zaczynał grając na perkusji w zespołach punk rockowych i metalowych. W 1990 roku został perkusistą, a następnie wokalistą grupy Vulpequla, którą założył wraz z gitarzystą Mariuszem Szymańskim. Zespół początkowo reprezentował nurt grind core`owy, później zwrócił się w stronę industrialnej odmiany metalu. Jego twórczość doceniły zachodnie fanziny oraz krajowy THRASH'EM ALL. W ostatnim okresie intnienia Vulpequla odeszła od ekstremalnej muzyki metalowej, a w roku 1995 zawiesiła działalność. W 1997 roku Goldberg wraz z gitarzystą Marcinem Bielawskim oraz basistą Markiem Ostrowskim założył swój własny zespół Helicobacter, z którym był związany przez dziewięć lat. Pełnił w nim rolę wokalisty, autora tekstów, producenta nagrań oraz sprawował pieczę nad jego medialnym wizerunkiem. Zespół często zmieniał skład i eksperymentował mieszając ze sobą różne style muzyczne. W późniejszym okresie działalności gdy do zespołu dołączył Bartłomiej Matynia i Daniel Rusnak skład ustabilizował się na tyle by Helicobacter mógł regularnie koncertować. Zespół Goldberga w owym czasie byl laureatem wielu festiwali, a jego twórczość docenił Piotr Kaczkowski umieszczając utwór "Kwiaty i nóż" na składance Minimax III. W 2006 roku Szymon przeprowadził się do Krakowa by związać się z zespołem Pudelsi czego owocem jest płyta "Zen" z 2006 roku. Obecnie Goldberg wraz z Pudelsami pracuje nad nową płytą, która ukaże się w 2008 roku.

Szymon Goldberg zajmuje się także sztukami pięknymi, a w szczególności fotografią. Brał udział w wielu krajowych wystawach fotograficznych oraz reprezentował Polskę na Festiwalu Młodych Artystów Państw Nadbałtyckich Artgenda w Sztokholmie.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy