Szukaj znanych osób

Szymon Tarkowski

Szymon Tarkowski

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 919
Ocena: brak ocen

Szymon Tarkowski (ur. 15 sierpnia 1978 w Radomiu) to polski kompozytor, autor tekstów, wokalista oraz basista. Znany jest m.in. z występów w grupach muzycznych Transylwania, Wiosna, Ślimak Trio, Batyskaf czy Płyny. Organizator festiwalu jazzowego WUJek.

Jego pierwszym instrumentem była gitara klasyczna ale w wieku 17 lat postanowił zamienić ją na gitarę basową. Jeszcze mieszkając w Radomiu współtworzył hardrockowy zespół Nightrain, będąc jednak coraz bardziej zainteresowany jazzem i nowoczesną muzyką elektroniczną opuścił ten zespół i dołączył do off jazzowej formacji Transylwania. Transylwania zdobyła pewną popularność wśród fanów alternatywnych dźwięków, dzięki specyficznemu połączeniu jazzu, drum'n'bassu i rocka. Obok formacji Robotobibok była uznawana (min. przez miesięcznik Machina) za jednego z najciekawszych przedstawicieli tzw. nowej fali jazzu w Polsce.

Po przeprowadzce do Warszawy i rozstaniu z Transylwanią, został współzałożycielem jazzowej grupy Wiosna a później z częścią muzyków tego zespołu założył także free jazzową formację Ślimak Trio. Wtedy też powstała idea Festiwalu WUJek czyli corocznego przeglądu off jazzowych grup ze stolicy, który od 2001 roku obywa się cyklicznie w różnych klubach w Warszawie. W 2001 roku wraz z zespołem Wiosna opublikował album 'Prima Aprilis'. Współpracował też sporadycznie z wykonawcami związanymi ze sceną yassową takimi jak RogulusXSzwelas bądź Tymon Tymański.

Po rozpadzie Wiosny na początku 2004 roku założył kolejny jazzowy projekt Batyskaf, eksperymentujący z dźwiękami zarówno jazzowymi, jak i rockowymi i utrzymanymi w stylistyce drum'n'bass. Latem 2004 roku powstaje także formacja Płyny nawiązującą do popu, rocka i reggae.

W 2006 roku ukazała się współwydana przez Tarkowskiego wraz z Fabryką Trzciny składanka zatytułowana WUJek, na której znalazły się między innymi nagrania Wiosny, Batyskafu i Ślimak Trio.

W 2006 roku pismo Aktivist nominowało Tarkowskiego do nagrody Nocne Marki w kategorii 'Event 2006' za organizację w lutym 2006 Festiwalu WUJek.

W kwietniu 2007 ukazała się debiutancka płyta zespołu Płyny opublikowana przez wytwórnię Dream Music. Muzyk niedawno dołączył do grupy Pustki.

Dyskografia

  • (2001) Wiosna - Prima Aprilis' (Katiusza Pop)
  • (2006) Various Artists - WUJek (Fabryka Trzciny)
  • (2007) Płyny - Płyny (Dream Music/Pomaton_EMI)

Linki zewnętrzne


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy