Szukaj znanych osób

Tadeusz Nalepa

Tadeusz Nalepa

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 3794
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Dostał wyróżnienie w kategorii duetów na II "Festiwalu Młodych Talentów" w Szczecinie w roku 1963 wraz z Mirą Kubasińską, jego późniejszą żoną.

W 1965 roku założył grupę Blackout. Początkowo wraz z zespołem wykonywał standardy z repertuaru The Beatles i The Rolling Stones a z czasem zaczął komponować muzykę do tekstów poety Bogdana Loebla.Pierwszy koncert zespołu odbył się 3 września 1965 r. w rzeszowskim klubie "Łącznościowiec". Tadeusz Nalepa nagrał z tym zespołem płytę długogrającą Blackout oraz sześć mniejszych wydawnictw. Zespół istniał do końca roku 1967.

W 1968 roku założył grupę Breakout. Zespół istniał 13 lat i nagrał 10 płyt.

W 1982 zadebiutował jako solista w Hali "Gwardii" w Warszawie w koncercie "Rock-Blok".

W 1982 nagrał płytę dla Izabeli Trojanowskiej. W 1983 tworzył się regularny skład grupy współtowarzyszącej, w jej skład weszli (poza T. Nalepą): Ryszard Olesiński (gitara), Andrzej Nowak (gitara), Bogdan Kowalewski (gitara basowa), Marek Surzyn (perkusja). W tym składzie grał do 1983.

25 maja 1985 roku Tadeusz Nalepa reaktywował zespół Breakout z okazji dwudziestolecia swojej działalności scenicznej.

W 1986 pismo "Jazz Forum" (ankieta) przyznało mu tytuł najlepszego:

  • muzyka
  • kompozytora
  • gitarzysty

Wraz z innymi laureatami tego plebiscytu wziął udział w koncertach Blues/Rock Top '86. Nawiązał owocną współpracę z zespołem Dżem, z którym nagrał płytę Numero Uno.

W 1988, po występach za granicą, wydał podwójny album To mój blues, zawierający nagrania z lat 1982-1988.

Od 1993 występował z formacją Nalepa-Breakout i z tym zespołem nagrał płytę Jesteś w piekle. W tym samym roku został laureatem nagrody im.Marii Jurkowskiej, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia.

Kolejne płyty - jako Tadeusz Nalepa - nagrywał z różnymi składami. Ostatnią jest płyta DVD (jedyna w dyskografii Tadeusza Nalepy) z 2006 roku 60 urodziny z zapisem koncertu, który odbył się 22 listopada 2003 roku w Rzeszowie, w Hali na Podpromiu. Płyta została także wydana w rozszerzonej edycji jako DVD+CD.

W 2007 roku wydano zapis koncertu z festiwalu Rawa Blues 1987 zarejestrowanego 19 września 1987 r. Na płycie - jako bonusy - znalazły się także dwa utwory zarejestrowane podczas koncertu w Katowicach 29 lipca 1995 r. W obydwu koncertach Tadeuszowi Nalepie towarzyszył zespół Dżem.

W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ostatnich latach życia poważnie chorował. Między innymi ze względu na niewydolność nerek był dializowany. Zmarł 4 marca 2007 w wyniku ciężkiej choroby nerek.

Tadeusz Nalepa został pochowany dnia 12 marca 2007 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Msza pogrzebowa rozpoczęła się o 14:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W pogrzebie Artysty uczestniczyła rodzina, licznie przybyli fani i przyjaciele m.in. Sławek Wierzcholski, Marek Sierocki, Grzegorz Markowski, Izabela Trojanowska, Marek Gaszyński, Janusz Panasewicz, Robert Chojnacki, Ireneusz Dudek, Jerzy Styczyński, Tomasz Paulukiewicz.

Dnia 19 czerwca 2007 roku odbył się w Rzeszowie Festiwal BREAKOUT poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy.

Jego synem z małżeństwa z Mirą Kubasińską jest gitarzysta Piotr Nalepa. Drugą żoną Nalepy była Grażyna Dramowicz, występująca wspólnie z nim w jego projektach solowych od 1993.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy