Szukaj znanych osób

Tarja Turunen

Tarja Turunen

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1161
Ocena: liczba gł.: 2


Tarja Turunen, pełne imię i nazwisko Tarja Soile Susanna Turunen-Cabuli (ur. 17 sierpnia 1977 w Kitee, Finlandia), była wokalistka fińskiego zespołu metalowego Nightwish.

Tarja, dysponująca sopranem lirycznym, który sięga nawet do 3 oktaw, rozpoczęła muzyczną edukację w wieku 6 lat. Poza nauką śpiewu brała też lekcje gry na pianinie i na flecie. W wieku 18 lat rozpoczęła studia na kierunku śpiewu klasycznego w Sibellius Academy w Kuopio. W tym samym czasie, za namową szkolnego kolegi Tuomasa Holopainena została wokalistką w zespole Nightwish. Mimo rosnącej popularności zespołu, który zyskał uznanie dzięki wydanemu w 1998 albumowi Oceanborn kontynuowała studia, a także występowała jako solistka w operach i baletach, takich jak Evankeliumi. Tarja studiowała w Akademii Muzycznej w Karlsruhe w Niemczech.

Od stycznia 2003 roku jest mężatką, jej mężem jest Argentyńczyk Marcelo Cabuli, którego poznała podczas nagrywania albumu Beto Vázquez Infinity. Również w 2003 roku zmarła jej matka, Marjatta Turunen. Rok 2004 to dla wokalistki prace wraz z zespołem Nightwish nad albumem Once, a także początek kariery solowej wraz z wydaniem singla Yhden Enkelin Unelma.

23 października 2005 na oficjalnej stronie zespołu Nightwish został opublikowany list, napisany przez lidera grupy Tuomasa Holopainena, a podpisany przez wszystkich jej członków, skierowany do Tarji, w którym krytykują oni jej zachowanie w stosunku do nich w ostatnich miesiącach, narzekają na jej mało uczuciowe, materialistyczne podejście do działalności zespołu i oznajmiają o zerwaniu współpracy z dotychczasową wokalistką.

Wydała świąteczną płytę w 2006 roku, która to płyta sięgnęła w Finlandii po platynę. Nosi nazwę Henkäys Ikuisuudesta. Singiel promujący album to "You Would Have Loved This". Tarja udzielała się również w telewizji. Wystąpiła w programie poświęconym środkom transportu i w fińskim Idolu. 3 maja odbył się Międzynarodowy Targ Książek, gdzie Tarja rozdawała autografy w całej Skandynawii w księgarniach. 11 czerwca otworzyła swój oficjalny blog, na którym pisze o swoich poczynaniach w nagrywaniu nowej płyty, My Winter Storm. Jest to pierwszy solowy album, który wydała w 2007 roku, 9 listopada, a pierwszy singiel promujący nosił nazwę "I Walk Alone" i został wydany 26 października 2007 roku (http://www.tarjaturunen.com/) Poza tym Tarja podpisała kontrakt z wytwórnią płyt Universal Music. Na podstawie piosenki "I Walk Alone" powstały dwie wersje teledysku: single version i artist version (tak samo jak z dwoma wersjami singla).

My Winter Storm zdobył status złotej płyty w Finlandii w dniu premiery. Został sprzedany w 15.000 egzemplarzy. Poza tym odbył się charytatywny koncert Kummit. Tarja zaśpiewała również I Walk Alone na finałowej (i zwycięskiej) walce Reginy Halmich. Potem zaczęła odbywać się trasa koncertowa. Artystka skończyła już trasę koncertową, a 25 listopada 2007 roku na koncercie w Berlinie.

27 lutego 2008 ogłoszona została kolejna trasa koncertowa, tym razem pod nazwą "Storm in Europe". Na liście krajów znalazła się również Polska, którą artystka ma odwiedzić 12 maja.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy