Szukaj znanych osób

Theo van Gogh

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2326
Ocena: brak ocen

Theo van Gogh, 2004
Theo van Gogh, 2004

Theo van Gogh (ur. 23 lipca 1957 w Hadze, zm. 2 listopada 2004) - kontrowersyjny reżyser holenderski, publicysta i aktor, znany z krytyki świata islamskiego, prawnuk handlarza dzieł sztuki Theo van Gogha.

Van Gogh ukończył prawo i rozpoczął pracę jako kierownik sceniczny. Jako reżyser debiutował filmem "Luger". Za filmy Blind Date i In het belang van de staat otrzymał nagrodę Gouden Kalf, holenderski odpowiednik Oscarów. Jako aktor pojawił sie w produkcji De noorderlingen, potem pracował dla telewizji, prowadząc prowokujące rubryki dla "Metro International' i innych gazet. Jego ostatnia książka, Allah weet het beter ("Allah wie lepiej"), w której użył typowego dla siebie kpiącego i cynicznego tonu, zawierała jego poglądy na islam.

Razem z urodzoną w Somalii aktywistką polityczną Ayaan Hirsi Ali, członkinią parlamentu holenderskiego, nakręcił film "Submission" (Poddanie), w którym przedstawił praktykę przymusowego obrzezania kobiet w społeczeństwach islamskich oraz prześladowania ich w inny sposób. Przedstawia w nim historię trzech kobiet, z których jedna jest skazana na chłostę za romans, kolejna maltretowana jest przez męża poślubionego z woli rodziny a trzecia ma być ukarana za urodzenie nieślubnego dziecka, którego ojcem jest jej krewny - gwałcący ją brat ojca. Po ukazaniu się filmu zarówno van Gogh, jak i Ayaan Hirsi Ali, spotkali się z groźbami śmierci, prawdopodobnie ze strony fundamentalistów muzułmańskich. Reżyser nie brał ich poważnie i odmówił ochrony ze strony policji.

Theo van Gogh był członkiem holenderskiego stowarzyszenia o republikańskim, antymonarchistycznym charakterze, i wspierał kandydaturę Ayaan Hirsi Ali do parlamentu.

De Schreeuw (Krzyk) Pomnik dedykowany Theo van Goghowi
De Schreeuw (Krzyk) Pomnik dedykowany Theo van Goghowi

Van Gogh został zamordowany wczesnym rankiem, we wtorek 2 listopada 2004 w Amsterdamie, naprzeciwko biura okręgu wyborczego we wschodniej części miasta - dokładnie 911 dni po śmierci Pima Fortuyna. Został przeszyty siedmioma kulami, ginąc na miejscu. Jego zabójca, 26-letni Holender marokańskiego pochodzenia, który podciął reżyserowi gardło, a następnie przybił nożem do ciała van Gogha kartkę z nieznanym tekstem, został zaraz potem schwytany przez policję, po postrzeleniu go w nogę. Tuż przed śmiercią reżyser pracował nad filmem o śmierci Pima Fortuyna.

18 marca 2007 r., w Amsterdamie odsłonięto pomnik dedykowany reżyserowi, De Schreeuw (Krzyk). Znajduje się on w Oosterparku, niedaleko miejsca gdzie van Gogh został zamordowany.[1]

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy