Szukaj znanych osób

Theresa Russell

Theresa Russell

Data urodzenia: 20 marca 1957 r.

Kategoria: Aktorki Modelki

Liczba wyświetleń: 3475
Ocena: brak ocen

Życiorys

Mając 12 lat rozpoczęła karierę modelki, kiedy odkrył ją fotograf. Podczas nauki w klasie prestiżowej nowojorskiej szkoły aktorskiej Lee Strasberga Theatre Institute została dostrzeżona w wieku 19 lat przez Elii Kazana, który obsadził ją w roli córki Roberta Mitchuma w filmie "Ostatni z wielkich" (The Last Tycoon, 1976), gdzie zagrali również Jack Nicholson i Robert De Niro. Następnie pojawiła się jako opiekunka społeczna, która w porywie miłości przekreśla całe swoje życie w dramacie kryminalnym "Zwolnienie warunkowe" (Straight Time, 1978) u boku Dustina Hoffmana. Uznanie zawdzięcza roli Mo Dean w dramacie "Ambitna blondynka" (Blind Ambition, 1979) oraz dramatycznej roli boleśnie samodestrukcyjnej alkoholiczki w "Ostrze brzytwy" (The Razor's Edge, 1984) u boku Bill'ego Murraya.

Wkrótce potem poznała Nicolasa Roega, za którego w 1982 roku wyszła za mąż i rozpoczęła z nim wieloletnią współpracę zawodową, odnosząc sukcesy na ekranie w jego filmach: "Zmysłowa obsesja" (Bad Timing: A Sensual Obsession, 1980) jako obsesyjna samobójczyni, która po przedawkowaniu leków trafia do wiedeńskiego szpitala, "Eureka" (1982) jako ekscentryczna córka milionera, oraz "Chłodne niebo" (Cold Heaven, 1991). A za rolę roztargnionej i marzycielskiej żony chirurga, schizofreniczki z obsesją kazirodczej miłości w jego filmie "Track 29" (1987) odebrała przyznaną w Cattolica nagrodę Mystfest.

Znakomite recenzje i duże uznanie przyniosła jej rola eleganckiej seryjnej morderczyni mężów, której motywów nikt nie potrafi do końca zgłębić w psychologicznym dramacie kryminalnym "Czarna wdowa" (Black Widow, 1987). Zagranie tej postaci odrzuciła wcześniej Debra Winger. Nieco później wcieliła się w rolę ambitnej i idealistycznej adwokat w filmie "Dowód rzeczowy" (Physical Evidence, 1989) z Burtem Reynoldsem oraz zagrała postać dumnej, bardzo zdolnej walijskiej wdowy w melodramacie przygodowym "Propozycja" (The Proposition, 1997)

Po przeprowadzce do Londynu, gdzie założyła rodzinę i kręciła filmy ze swoim mężem, nie przerwała swojej pracy w produkcjach amerykańskich, grając drugoplanowe role w takich filmach jak "Dzikie żądze" (Wild Things, 1998) jako miejscowa bogaczka, "Fanatyk" (The Believer, 2001) ze znakomitą rolą tytułową Ryana Goslinga i z udziałem Billy'ego Zane'a czy "Spiderman 3" (2007) jako żona Flinta Marko (Thomas Haden Church).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy