Szukaj znanych osób

Tom Hanks

Tom Hanks

Data urodzenia: 09 lipca 1956 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1879
Ocena: liczba gł.: 2

Tom Hanks, właśc. Thomas Jeffrey Hanks (ur. 9 lipca 1956 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor.

Jest drugim po Spencerze Tracy aktorem, któremu udało się zdobyć statuetkę Oscara dwa razy z rzędu. Jest synem Amosa Mefforda Hanksa (pochodzenia angielsko-walijskiego) i Janet Merilyn Frager (pochodzenia głównie angielskiego). Miał niezbyt szczęśliwe dzieciństwo, większość czasu spędził w rodzinach zastępczych.

Jego przygoda z aktorstwem zaczęła się w szkole średniej. Nie mogąc dostać roli w przedstawieniu szkolnym rzucił uczelnię i wyjechał do Cleveland by wziąć udział w Great Lakes Shakespeare Fesival. Udało mu się zaangażować do Riverside Theater, gdzie debiutował w sztuce The Taming of the Shrew. W 1980 został zaangażowany do opowiadającego o parze cwaniaków telewizyjnego serialu komediowego Bosom Buddies. Pierwsze jego role na dużym ekranie to również występy w komediach: Plusku, Wieczorze kawalerskim czy Skarbonce.

Przez wiele lat był przez krytyków uznawany za komika (pierwsza nominacja do Oscara za rolę w filmie Duży) i próby obsadzania go w innych rolach nie spotykały się z dobrym przyjęciem. Zmieniło się to dopiero w 1993 po filmie Filadelfia, w którym Tom Hanks pokazał wszystkim, że drzemie w nim również wielki talent dramatyczny. Dowodziła tego jego wielka kreacja w filmie Forrest Gump. Zarówno za jedną jak i drugą rolę został nagrodzony Oscarem. W 1996 Hanks zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmem Szaleństwa młodości (That Thing You Do), w którym także wystąpił. W 1999 Tom Hanks otrzymał Złoty Glob oraz czwartą nominację do nagrody Akademii za rolę kapitana Millera w filmie Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan. Piątą nominację otrzymał w 2000 r. za rolę w filmie Cast away: poza światem.

Jest żonaty z poślubioną w 1988 r. aktorką Ritą Wilson. Spotkali się trzy lata wcześniej na planie filmu Ochotnicy, mają dwoje dzieci. Wcześniej Hanks był żonaty z Samathą Lewes w latach 1978–1987, z tego małżeństwa ma dwoje dzieci. Jeden z jego synów Colin, to również aktor.

Jest członkiem National Space Society i był producentem serialu pt. From the Earth to the Moon oraz Band Of Brothers dla sieci telewizyjnej HBO. Jest także członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Tespiańskiego.

Spokrewniony w prostej linii z 16. prezydentem USA Abrahamem Lincolnem.

Od dzieciństwa bliski przyjaciel Bruce'a Springsteena.

Jest wielbicielem serialu Star Trek, a także fanem The Beatles oraz klubu angielskiej ligi piłki nożnej Aston Villa.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy