Szukaj znanych osób

Tomas Haugen

Tomas Haugen

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1423
Ocena: brak ocen

Biografia

Haugen w młodym wieku poznał Vegarda "Ihsahna" Tveitana, znanego jako Ihsahn na seminariach rockowych. Czas pokazał, że znajomość ta przerodziła się w przyjaźń. Obaj młodzi jeszcze wtedy muzycy zaczęli wspólnie tworzyć pod szyldami różnych zespołów: Dark Device, Xerasia czy Embryonic. Ostatecznie w 1991 r. zdecydowali się na nazwę Thou Shalt Suffer, wykonując wczesny black metal. Z biegiem czasu opuścił grupę, częściowo za namową Øysteina "Euronymousa" Aarseth'a z Mayhem. Zaczął tworzyć materiał dla ich nowego projektu Emperor, gdzie początkowo grał na perkusji, jednak szybko powrócił do swojej roli gitarzysty. Do grupy dołączył basista Haavard "Mortiis" Elefsen i po wydaniu dema perkusista Bård G. "Faust" Eithun oraz oczywiście Tveitan w roli gitarzysty i wokalisty. Tak powstał jeden z najbardziej znanych zespołów blackmetalowych w historii.

Wraz z zespołem Haugen zwrócił na siebie dużą uwagę. Było to związane z sukcesem grupy na arenie black metalowej, jego udziałem w innych grupach gatunku (m.in. jako basista w Satyricon i Gorgoroth), ale także z powodu szalejących w tamtym czasie aktów antychrześcijańskich. Wraz z członkami Mayhem w 1993 r. podpalił drewniany, zabytkowy kościół, jednak dopiero w 1994 r. został skazany na 16 miesięcy więzienia. Stało się to przypadkowo podczas śledztwa w sprawie morderstwa Aarseth'a.

W 2001 r. opuścił razem z Trymem Torsonem Emperor i przeniósł się do Zyklon, w którym gra do dziś. Było to spowodowane różnicami w preferencjach stylistycznych pomiędzy nim a Tveitanem, gdyż ten preferował awangardowy black metal, a Haugen nowoczesny death metal.

Ostatnio udziela się razem z Eithunem w norwesko-amerykańskim zespole Scum.

W 2005 r. Emperor został reaktywowany i Haugen razem z Tveitanem i Torsonem w 2006 r. zagrają koncerty na festiwalach Inferno Metal Festival i Wacken Open Air oraz w Stanach Zjednoczonych.

Ma jedną córkę z byłą żoną Andreą M. Nebel Haugen, znaną z grupy Hagalaz Runedance. Po rozwodzie ponownie ożenił się.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy