Szukaj znanych osób

Tomek Lipiński

Tomek Lipiński

Data urodzenia: 21 sierpnia 1955 r.

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 1168
Ocena: brak ocen

Tomek Lipiński (ur. 21 sierpnia 1955 w Warszawie) – polski muzyk rockowy (wokalista i gitarzysta).

Ukończył liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie (matura 1975). Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą porzucił by realizować swoją pasję muzyczną.

Lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness. Udzielał się także w Izraelu. Nagrywał również solowo (album Nie pytaj mnie z 1994). W latach 1991-1993 pisał felietony dla Tylko Rocka. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland(1993), redaktorem naczelnym Aktivista (2000). Ma na koncie kilka drugoplanowych ról aktorskich, jest autorem muzyki do kilku filmów (m.in. do produkcji Słodko gorzki, za którą dostał w 1996 nagrodę na gdyńskim XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i do filmu Psy2 - oba w reż. Władysława Pasikowskiego).

Obecnie występuje solo i z zespołem - jako TomekLipinski&Tilters.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2007 wspierał kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej. Koncertował na wiecach wyborczych, a także był członkiem Komitetu Honorowego Poparcia PO.

Jest synem Eryka Lipińskiego i bratem Zuzanny Lipińskiej – grafika, ilustratorki i specjalistki od tworzenia stron www. Ma dwie córki - Agatę (ur. 1984) i Lucję (1985).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy