Szukaj znanych osób

Tony Iommi

Tony Iommi

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 766
Ocena: brak ocen

Tony Iommi, właśc. Frank Anthony Iommi (ur. 19 lutego 1948 w Birmingham) - brytyjski muzyk, gitarzysta, założyciel grupy muzycznej Black Sabbath.

Ciekawostką jest to że w 1969 roku odszedł z Black Sabbath na dwa tygodnie i przyłączył się do Jethro Tull, lecz potem wrócił, gdyż muzyka tamtego zespołu nie była stricte gitarowa. Zdążył jednak wziąć udział razem z Jethro Tull w projekcie grupy The Rolling Stones pod nazwą "Rock'n'Roll Circus" obok między innymi Johna Lennona i The Who. Po powrocie do Black Sabbath skupił się na tworzeniu materiału na pierwszą płytę tej grupy. W skład oprócz Iommiego wchodzili John 'Ozzy' Osbourne (wokal), Terry 'Geezer' Butler (gitara basowa) i Bill Ward (perkusja). Do dziś dnia jest jej jedynym członkiem, który przetrwał wszystkie zmiany zachodzące w zespole. Jest autorem wszystkich najbardziej znanych riffów gitarowych, z jakich zasłynął zespół Black Sabbath, m.in. "Paranoid", "Iron Man", "War Pigs", "Children Of The Grave" i "Sabbath Bloody Sabbath". W ramach zespołu współpracował z wieloma wokalistami rockowymi, m.in. takimi jak Ronnie James Dio, Ian Gillan, Glenn Hughes, Tony Martin czy Rob Halford.

W 1985 roku postanowił nagrać solową płytę, która jednak ze względów kontraktowych pojawiła się na rynku pod szyldem "Black Sabbath featuring Tony Iommi" na początku 1986 roku, pod tytułem "Seventh Star". W roku 2005 z tym samym wokalistą nagrał album "Fused".

Kolejna ciekawostka to fakt, że Iommi zanim jeszcze na dobre zaczął grać na gitarze, pracując przy maszynie do cięcia blachy, obciął sobie dwie opuszki palców prawej ręki (serdeczny i środkowy).Tony zaczął eksperymentować z cieńszymi stunami, lecz nie były one wtedy popularne. Nikt nie wiedział o co mu chodzi, więc wmontował do swjej gitary struny od banjo. W czasie gry używa specjalnych nakładek na palce.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy