Szukaj znanych osób

Vincent Gallo

Kategoria: Aktorzy Modele Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2938
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Przyszedł na świat w rodzinie rzymskokatolickiej sycylijskich emigrantów Vincenta Gallo Sr. i Janet Gallo. Dorastał w Buffalo. W wieku dziesięciu lat podjął współpracę z zespołem The Blue Mood, a w 1974 roku grał z zespołem Zephyr. Mając 16 lat przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zrealizował swój pierwszy film krótkometrażowy If You Feel Froggy, Jump (1977). W 1979 roku ukończył nowojorską Sweet Home Central Schools i zadebiutował na scenie w Rzymie we włoskojęzycznym spektaklu Buffala. Występował z zespołami The Plastics, Pork i Gray Jeana-Michela Basquiata. Kiedy miał dwadzieścia lat wraz z grupą Bohack nagrał album It Took Several Wives (1981; wyd. Family Friend Records) i po raz pierwszy pojawił się na kinowym ekranie w komedio-dramacie New York Beat Movie (1981). Rok później pod pseudonimem Książę Vince prezentował muzykę hip-hopową breakdance zarejestrowaną na płycie DVD Graffiti Rock (1982).

Zagrał niewielką rolę człowieka Henry'ego Hilla (Ray Liotta) w latach 70. w biograficznym dramacie kryminalnym Martina Scorsese Chłopcy z ferajny (GoodFellas, 1990). Potem pojawił się jako Charlie Riccio w jednym z odcinków serialu NBC Crime Story (1987) oraz zagrał postać przyjaciela głównego bohatera w komedio-dramacie fantasy Emira Kusturicy Arizona Dream (1993) u boku Johnny'ego Deppa i Faye Dunaway. Był ekranowym policjantem, który przesłuchował Blancę Truebę (Winona Ryder) w melodramacie Dom Dusz (The House of the Spirits, 1993) u boku Meryl Streep, Glenn Close, Jeremy'ego Ironsa i Antonio Banderasa.

Pojawił się jako żołnierz kapitan Brown w jednym z odcinków francuskiego serialu muzycznego Tous les garçons et les filles de leur âge (1994), w dramacie Angela (1995) wystąpił w roli protestanckiego kapłana. W 1996 wziął udział w kampanii reklamowej wyrobów Calvina Kleina Heroinowy szyk. Dostał się do obsady komedio-dramatów romantycznych - Rodzina Perezów (The Perez Family, 1995) z Marisą Tomei, Alfredem Moliną i Anjelicą Huston i Los Angeles bez mapy (L.A. Without a Map, 1998) Miki Kaurismäkiego. Zrealizowany przez niego autobiograficzny film Oko w oko z życiem (Buffalo '66, 1998), gdzie zagrał głowną postać Billy'ego Browna, został doceniony przez krytyków i uhonorowany nagrodą na festiwalach filmowych w Gijón, Rotterdamie i Seattle. Nieco później pojawił się w epizodycznej roli w komedii kryminalnej Rolanda Joffé Do widzenia, kochanku (Goodbye Lover, 1998) z Patricią Arquette oraz zagrał sugestywną postać sadystycznego Franka, który wraz ze swoją bezdzietną kochanką porywa ciężarną kobietę i więzi w piwnicy do czasu jej porodu w thrillerze Sidneya J. Furie Zabawa w chowanego (Cord, 2000) z Daryl Hannah. W 1999 wydał książkę ze zdjęciami, a dwa lata potem nagrał swój solowy album When (2001). Jego kontrowrsyjny dramat kina drogi Brązowy króliczek (The Brown Bunny, 2003), gdzie zagrał postać kierowcy wyścigowego, który po utracie swojej prawdziwej miłości poszukuje kochanki, wzbudził niesmak jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes nieuzasadnioną obszerną sceną pornograficzną, a najbardziej zniecierpliwieni widzowie zaczęli opuszczać projekcję już po dziesięciu minutach.

Życie prywatne

Zawarty w 1984 jego związek małżeński został anulowany po dziesięciu tygodniach. Spotykał się z Asią Argento (1998), Bethany Ritz z Dallas (1999-2001), P J Harvey (2001), Paris Hilton i Chloë Sevigny.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy