Szukaj znanych osób

Violetta Najdenowicz

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 1089
Ocena: brak ocen

Fiolka
Fiolka

Violetta "Fiolka" Najdenowicz (ur. 25 grudnia 1963 w Sofii), polska wokalistka bułgarskiego pochodzenia. Wśród wokalistek pop wyróżnia się bardzo oryginalną barwą głosu, a także skalą i techniką, często śpiewa w rodzimym języku.

Urodziła się w Bułgarii, jej matką była Polka, a ojcem Bułgar. Dzieciństwo spędziła w Bułgarii. Do Polski przyjechała w wieku 11 lat, dopiero po przyjeździe nauczyła się prawidłowo mówić po polsku.

Przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracowała w radiowej "Trójce" w programie "Zapraszamy do Trójki", to wówczas Marek Niedźwiecki wymyślił dla niej pseudonim "Fiolka".

W 1985 zadebiutowała z zespołem Voo Voo śpiewając z nimi utwór "Zatoka spokojnych głów", wraz z zespołem odbyła także trasę koncertową po Związku Radzieckim i Szwecji.

W 1988 wraz ze Sławomirem Starostą założyła zespół Balkan Electrique grający elektroniczny pop z elementami folkloru bułgarskiego. Pierwsze koncerty duetu odbyły się w Niemczech, a ich oprawa plastyczna została opracowana przez kontrowersyjnego artystę Kaina Maya.

Współpracowała z innymi artystami, między innymi Army Of Lovers ze Szwecji, a z zespołami Tubylcy Betonu, Closterkeller i Wilki. Można ją także było zobaczyć w teledysku grupy Golden Life poświęconego ofiarom tragicznego pożaru z Stoczni Gdańskiej.

W 1999 nagrała piosenkę "Fiolka" do filmu Operacja Koza, a już rok później nagrała pierwszy album solowy zatytułowany po prostu Fiolka który na rynku ukazał się w 2001. Producentem i autorem muzyki z tej płyty był Leszek Biolik (Republika), teksty pisali między innymi Grzegorz Ciechowski i Lech Janerka, a na płycie można usłyszeć Renatę Przemyk i Wojciecha Seweryna.

Dyskografia:

  • Fiolka-reedycja (2002)
  • Fiolka (2001)

Single:

  • Prosze kłam (2003)
  • Nie ma nic (2001)
  • Głośny śmiech (2001)
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy