Szukaj znanych osób

WestBam

WestBam

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 752
Ocena: brak ocen

WestBam, czyli Maximilian Lenz, nazywany również papieżem muzyki techno urodził się w niemieckim mieście Münster 4 marca 1965 roku. Jest jednym z najbardziej popularnych niemieckich DJ-ów. Max posiada również wytwórnię płytową Low Spirit Recordings. Jest organizatorem popularnych w całej Europie festiwali Mayday. Oprócz publikacji typowo muzycznych jest również autorem książek.

Jego kariera jako DJ-a zaczęła się w 1983 roku gdzie stawiał swoje pierwsze kroki w klubie Odeon. Przełomowy w karierze nastąpił w 1984 roku w którym to przeniósł się do Berlina, gdzie grał w wielu klubach, między innymi w działającym do dzisiaj klubie Metropol. Tam również zapoczątkował własny, nowatorski jak na tamte czasy styl mixowania z płyt winylowych który to przyniósł mu uznanie.

W połowie lat osiemdziesiątych wydał wspólnie ze swoim wieloletnim przyjacielem Klausem Jankuhnem pierwszą w swojej karierze płytkę 12 calową, czyli popularnego winyla. Zatytułowana była 17 - This is not a Boris Becker song. Był to pierwszy w historii numer składający się z samplowanej innej piosenki. Rok 1989 okazał się owocny. Światło dzienne ujrzał pierwszy ogólnodostępny album jego autorstwa: The Cabinet. Była to pierwsza płyta na niemieckimi a także europejskim rynku wydana przez DJ-a. Jedną z głównych pozycji na tym albumie był numer The Roof Is On Fire, który rozpromował Westbama i jego wytwórnię. Od tej pory wszystko zaczęło się rozwijać w zastraszającym tempie. W tym samym roku zagrał na pierwszej edycji festiwalu Love Parade w berlińskim Ku'Damm.

Do najbardziej lubianych i najczęściej grywanych numerów na dyskotekach należały And Party, Monkey Say Monkey Do, No More Fucking Rock'n'Roll. W 1991 roku pojawił się kolejny long play Westbama zatytułowany A Practising Maniac At Work. Podobnie jak The Cabinet stał się hitem. 14 grudnia 1991 za sprawą Westbama odbył się pierwszy festiwal z cyklu Mayday. Westbam wspólnie z Klausem Jankuhnem jako Members of Mayday co rocznie organizują takie imprezy i wydają single-hymny do tej imprezy.

W 1994 Westbam wydał kolejny album. Bam Bam Bam. Sprzedał się on w samych Niemczech w liczbie 140 000 egzemplarzy.

Z niego pochodzą sławne utwory, goszczące często na listach radiowych: Celebration Generation, tytułowy Bam Bam Bam czy np. Wizards Of Sonic. W 1995 roku w ramach porojektu Members of Mayday wydał płytę Members Only. Z okazji dziesięciolecia istnienia wytwórni Low Spirit Record wydał The Age Of The DJ Mixer - 10 Years Of Low Spirit na którym można było znaleźć aż 10 dzieł Westbam'a.

Największą sławę i rozgłos dla Westbama oraz muzyki klubowej przyniósł rok 1996. Wiązało się to z ukazaniem się na rynku nowego singla Terminator stanowiącego ścieżkę dźwiękową do hitu filmowego Terminator. W tym samym roku ukazał się singel Born to Bang. Oba utwory prezentowały zuepłnie nowy rodzaj muzyki techno. Od 1997 roku Westbam wspólnie z Dr. Motte co rok analogicznie jak do Mayday Festiwal wydają single-hymny na kolejna impreze znaną wszystkim wielbicielom elektronicznego grania a mianowicie Love Parade. W 1997 ukazała się książka autorstwa Westbama: Cuts mix and Scratching. Pod koniec tego roku Westbam wydał singel Hard Times poprzedzający nowy album We'll Never Stop Living This Way. W 1998 roku pojawił się następny singel Crash Course. Rok 1999 to kolejne dwa: Beatbox Rocker oraz Do The Rambo. W 2000 roku, okrzykniętym w kulturze techno rokiem miłości, wydał kompozycje w nowym nurcie, zatytułowaną Love Bass. Następne produkcje ukazały się dopiero w 2002 roku. Były to Oldschool Baby z niemiecką królową Rock-Popu, Neną i nowy album Right On. W 2005 ukazał się album Do You Believe In The Westworld z promującym go singlem Bang The Loop.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy