Szukaj znanych osób

Whitney Houston

Whitney Houston

Data urodzenia: 09 sierpnia 1963 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 3638
Ocena: liczba gł.: 2

Whitney Elizabeth Houston (ur. 9 sierpnia 1963 w East Orange w stanie New Jersey w USA), amerykańska piosenkarka muzyki pop,soul, R&B, aktorka i autorka piosenek. Matką Whitney Houston jest amerykańska piosenkarka Cissy Houston, a ciotką inna amerykańska piosenkarka Dionne Warwick.

Whitney Houston jest utalentowaną piosenkarką i aktorką, co potwierdzają rzesze fanów na świecie oraz ponad dwieście milionów sprzedanych płyt. Zadebiutowała w połowie lat 80. XX w. wydając album Whitney Houston. Wkrótce międzynarodową sławę przyniosła jej seria 7 światowych przebojów, które dotarły do pierwszego miejsca list przebojów w wielu krajach. Jej popularność trwała także przez całe lata 90. co wiązało się z pojawieniem się na ekranach kilku filmów, szczególnie Bodyguard z 1992. Ścieżka muzyczna z tego filmu wydana na płycie stała się światowym hitem, a utwór I Will Always Love You stał się wizytówką Whitney Houston. Inne filmy to m.in.: Preacher's Wife oraz Waiting to Exhale, z których pochodzą równie dobre utwory, jak np.: I Believe In You And Me. Rozgłos przyniosło jej także brawurowe wykonanie hymnu USA podczas Superbowl w 1991 roku. Jej sukcesy zakończyły się dwa lata po wydaniu, równie udanego co poprzednie, czwartego albumu My Love Is Your Love (1998), czyli w roku 2000, kiedy to wyszło na jaw jej uzależnienie od narkotyków. W ciągu następnych kilku lat jej stan się pogarszał, podejrzewano ją o anoreksję. Apogeum jej złego stanu zdrowia wiąże się z występem artystki na koncercie poświęconym Michaelowi Jacksonowi w 2001 roku. W 2007 rozwiodła się, po 15 latach małżeństwa, z Bobbym Brownem. Obecnie nagrywa kolejny album, który ma odnowić jej karierę i przywrócić status jednej z najlepszych piosenkarek. W październiku 2007 roku wystąpiła na gali Swarovski Fashion Rocks Show, gdzie przywitano ją owacjami na stojąco, a w grudniu tego samego roku wystąpiła na fesitwalu Live And Loud w Malezji. Zaśpiewała kilka swoich największych hitów przed ponad dziesięciotysięczną widownią. Whitney zdaje się powracać do zdrowia. Znawcy muzyki potwierdzają, że jej głos powraca do dawnej formy, jednakże trzeba poświęcić jeszcze wielu czasu i uwagi, aby nastąpił pełny powrót niesamowitych możliwości głosowych artystki.

W ciągu swojej kariery Whitney Houston sprzedała 220 mln płyt i wywarła wpływ na wiele młodszych wokalistek muzyki pop takich jak: Christina Aguilera czy Beyonce Knowles. Zdobyła 21 American Music Awards i 6 nagród Grammy. Uważana jest za jedną z najbardziej utalentowanych piosenkarek XX wieku.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy