Szukaj znanych osób

Winona Ryder

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 975
Ocena: liczba gł.: 1

Winona Ryder (ur. 29 października 1971 r. w Winona, Minnesota jako Winona Laura Horowitz) to amerykańska aktorka filmowa.

Winona wychowywała się od roku 1978 w komunie hippisów w stanie Kalifornia. Jej ojciec był pisarzem i wydawcą, a matka propagatorką buddyzmu i pisarką, a także bliską przyjaciółką Allena Ginsberga. Ojcem chrzestnym Winony został Timothy Leary. Jej rodzina przeniosła się w roku 1981 do miasta Petaluma w Kalifornii. Tam uczęszczała ona do prywatnej szkoły i uczyła się aktorstwa w American Conservatory Theatre.

W 1994 roku Ryder zdobyła Złoty Glob za najlepszą drugoplanową rolę w filmie (Wiek niewinności, reżyseria M. Scorsese) oraz nominację do Oscara w tej samej kategorii. Rok później była nominowana do Nagrody Akademii Filmowej za pierwszoplanową rolę w obrazie (Małe kobietki).

Znana jest z tego, że woli wybierać role w ambitniejszych filmach. Nigdy nie zagrała w kasowej megaprodukcji. Wystąpiła u takich reżyserów jak: Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Jim Jarmusch oraz Tim Burton( w ,,Edwardzie Nożycorękim i ,,Soku z żuka)

Była przez 3 lata dziewczyną Johnny'ego Depp'a,którego poznała na planie ,,Edwarda ...

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy