Szukaj znanych osób

Włada Majewska

Kategoria: Aktorki Dziennikarze

Liczba wyświetleń: 1692
Ocena: brak ocen

Włada (Władysława) Majewska (ur. 19 marca 1911 we Lwowie) - polska dziennikarka radiowa, aktorka i pieśniarka, działaczka emigracyjna.

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz wydział prawa administracyjnego Uniwersytetu w Edynburgu.

W 1930 podjęła pracę w lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Występowała jako piosenkarka i parodystka, od 1932 wraz z zespołem Szczepcia i Tońka w Wesołej Lwowskiej Fali Wiktora Budzyńskiego. Po wybuchu wojny, 18 września 1939, wraz z zespołem, jako żona Wiktora, ewakuowała się do Rumunii. Występowali w Rumunii od 14 listopada 1939 do 13 lutego 1940 roku, dając 56 występów. 8 marca 1940 roku zespół Lwowskiej Fali opuścił Rumunię i przez Jugosławię i Włochy pojechał do polskiego wojska we Francji, dając tam 30 występów. 22 czerwca 1940 roku, po agresji Hitlera na Francję, na małym angielskim frachtowcu zespół ewakuował się do Szkocji. 24 czerwca 1940 roku odbył się tam pierwszy występ zespołu. Wraz z Lwowską Falą podporucznik Włada Majewska przeszła szlak bojowy 2. Korpusu. Teatralny zespół żołnierski wchodził w skład 10 Brygady Kawalerii Pancernej gen. Maczka. Fala wystąpiła dla polskiego wojska ponad 800 razy, dając spektakle na platformach ciężarówek, w barakach żołnierskich, a nawet w bunkrach. Ostatni występ zespołu miał miejsce 17 listopada 1946 roku w szpitalu wojskowym w Whitechurch.

Po wojnie pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Po rozwodzie z Wiktorem Budzyńskim została producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorką w jego teatrze w Londynie. Wraz z Leopoldem Kielanowskim, a następnie Tadeuszem Kryską-Karskim począwszy od wczesnych lat 50. przez ponad 30 lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa RWE, nagrywając dla niej programy artystyczne, wywiady i codzinne korespondencje. W 1994 przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa RWE z dźwiękowym zapisem twórczości Mariana Hemara, zachowane dzięki jej staraniom.

Została odznaczona honorową odznaką, a następnie medalem Zasłużony dla kultury polskiej Gloria Artis.

Mieszka w Wielkiej Brytanii.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy