Szukaj znanych osób

Władimir Smirnow

Kategoria: Sportowcy

Liczba wyświetleń: 4566
Ocena: brak ocen

Przebieg kariery

Sezon 1982/1983

Był to pierwszy sezon Smirnow'a w Pucharze Świata. W jedynych zawodach jakich uczestniczył, odbyły się 18 grudnia 1982 roku w szwajcarskim Davos. W biegu na 15 kilometrów był siedemnasty, dzięki czemu zdobył 4 punkty dające 59. miejsce w PŚ.

Sezon 1983/1984

Podczas drugiego swojego startu w Pucharze Świata zawodnik mógł się poszczycić już miejscem na podium w nadmorskim mieście Murmańsk zdobył 2. miejsce. Były to jednak jedne z ostatnich zawodów w sezonie i nie mógł już potwierdzić dobrej formy w dalszych startach. Jednak ten jeden start pomógł w ustaleniu miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu. Było nim 31.

Sezon 1984/1985

W tym sezonie ważnymi startami były: konkurs Pucharu Świata w Davos i pierwszy start na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Seefeld. W Szwajcarii zawodnik z Kazachstanu był 5., a w Austrii wystartował w biegu na 15 kilometrów. Wyścig ukończył na 16. miejscu. Były to pierwsze z czterech zawodów MŚ w których Smirnow nie zdobył medalu, tylko, że wtedy zawodnik miał małe doświadczenie i mogło go to tłumaczyć. Po zakończeniu zimy zawodnik został sklasyfikowany na 30 miejscu z 21 oczkami.

Sezon 1985/1986

Ten sezon był ważny w karierze zawodnika z Związku Radzieckiego. W pięciu startach jakich uczestniczył ani razu nie wypadł poza czołową dziesiątką. W grudniowych startach w Ameryce Północnej był drugi w kanadyjskim Labrador City, a w USA w Bibawik był ósmy. Kolejne zawody odbyły się w La Bresse stanął tam a średnim stopniu podium. 23 lutego 1986 roku był przełomowym startem Smirnowa. Wtedy to odbyły się pierwsze zawody, które zostały przez niego wygrane. Szczęśliwą miejscowością było Kawgolowo. Wyprzedził wtedy Szweda Gunde Svana i swojego rodaka Juri'ego Burlakow'a. Ostatni start w sezonie odbył się na Holmenkollen tam już nie było tak dobrze - 6. miejsce. Te bardzo dobre starty dały 78 punktów co w rezultacie dało na koniec sezonu pierwsze w karierze końcowe podium Pucharu Świata, a dokładniej najniższy stopień.

Sezon 1986/1987

W tym sezonie Smirnow już nie mógł liczyć, że nikt go nie zna i będzie mógł bez echa wyjść na największe laury. Jednak to mu nie pomogło. Ani razu nie wygrał, a tylko w dwóch startach stanął na pudle (we Cogne na trzecim, a w Davos drugim). Na Mistrzostwach Świata w Obersdorfie nie zdobył medalu. Wystartował w biegu na 15 kilometrów w którym zajął piąte miejsce. Ostatni konkurs rozegrany był w radzieckim Kawgolowo, ale nawet u siebie nie udało mu się zdobyć podium - był dopiero szósty. W ciągu całego sezonu Smirnow zdobył 64 punkty co dało mu 5. lokatę w klasyfikacji ogólnej.

Sezon 1987/1988

Początek sezonu olimpijskiego nie skazywały, aby zawodnik z Schuchinska miał szanse na zdobycie chociaż jednego medalu w Calgary. W włoskiej miejscowości Castelrotto był ósmy, a w dotychczasowym szczęśliwym Davos był dopiero trzynasty. Jednak w ostatnich zawodach przed Igrzyskami Olimpijskimi wygrał w Kawgolowo dzięki czemu wystartował na Igrzyskach w Kanadzie.

O Igrzyskach w Calgary

Ostatecznie po całej zimie Smirnow uplasował się w Pucharze Świata na 5. miejscu z 71 oczkami tracąc 18 punktów do najniższego stopnia podium.

Sezon 1988/1989

Puchar Świata - 5. miejsce

To był kolejny sezon w czołówce światowej, ale bez miejsca na podium w końcowej klasyfikacji. Zaważyły na tym słabe starty w pierwszych i ostatnich zawodach na których był odpowiednio 12. i 13. Raz stanął na podium (w Kawgolowo) jednak na najniższym jego stopniu. Smirnow w końcowej klasyfikacji był ponownie piąty z tą różnicą, że zdobył o trzy punkty więcej niż w poprzedniej zimie (74). Jednak zawodnik przygotowywał się na najważniejszą imprezę w tym roku były to Mistrzostwa Świata.

Mistrzostwa Świata Seniorów 1989

Największe znaczenie w sezonie 1988/1989 były konkursy w Lahti, w którym odbyły się Mistrzostwa Świata. Tam po raz pierwszy Kazach zdobył tytuł mistrza świata, dzięki wygraniu biegu na 30 kilometrów, lecz kilka dni później nie było już tak dobrze (kończył czołową dziesiątkę).

Sezon 1989/1990

Puchar Świata - 7. miejsce

Choć tej zimy Smirnow nie zdobył medalu (nie było okazji) to sezon był udany. W sześciu startach ani razu nie wypadł poza czołową dziesiątkę. Z czego w dwóch startach mógł dostać zaszczytu wejścia na "pudło". pierwszy raz w Reit im Winkl w którym wygrał, a drugi raz w szwedzkim Örnsköldsvik będąc trzecim. Jednak to nie wystarczyło na pierwszą piątkę świata. 74 oczka dały tylko siódme miejsce, choć sezon wcześniej tyle samom punktów dawało piątą lokatę.

Sezon 1990/1991

Puchar Świata - 1. miejsce

W tym sezonie Smirnow po raz pierwszy zdobył kryształową kulę za zwycięstwo w generalnej klasyfikacji, zdobywając 163 punkty w siedmiu startach. Kazach tylko raz wypadł poza czołową dziesiątkę, jednak odbyło się to w ostatnim biegu, gdy już walka o zwycięstwo w PŚ się zakończyła. Zawodnik pięciokrotnie stawał na podium z czego trzy razy wygrał (w Davos, Les Saisies i Mińsku).

Mistrzostwa Świata Seniorów 1991

Choć starty w pucharze świata były świetne to jednak na najważniejszych zawodach sezonu nie był już tak dobrze. W obu startach Kazach był na podium, ale na najniższym i średnim jego stopniu, co nie satysfakcjonowało zawodnika.

Sezon 1991/1992

Puchar Świata - 3. miejsce

Obrona wywalczonego rok wcześniej trofeum nie udała się. Norweska koalicja Vegard Ulvang - Bjørn Dæhlie nie dała szans Kazachowi wyprzedzając go o ponad 100 punktów. Jednak i starty sportowca nie były okazałe. W ośmiu startach tylko trzy razy stawał na podium, a tuż przed najważniejszą imprezą czterolecia był dopiero na 46. lokacie.

O Igrzyskach w Albertville

Dzięki słabej pierwszej części sezonu zawodnik zdobył 93 punkty dające miejsce na najniższym stopniu podium pucharu świata.

Sezon 1992/1993

Nie tylko Puchar Świata

Zanim rozpoczął się sezon Pucharu Świata Smirnow pojechał do Austrii na zawody pucharu kontynentalnego, które odbyły się w Tauplitz, te rozgrywki zawodnik wygrał o ponad pół minuty, ale nie uczestniczyli w nim najlepsi zawodnicy, więc nie mogło być za dużego porównania.

Podczas tego sezonu jeszcze raz Smirnow wystartował w wyścigu nie punktowanym do klasyfikacji Pucharu Świata. W Sylwestra w szwedzkim Örnsköldsvik wygrał konkurs typu FIS Race wyprzedzając tylko o 4 sekundy Torgny'ego Morgen'a

Puchar Świata - 2. miejsce

W tym sezonie zmieniono zasady punktacji na obecną, dzięki, której można zdobyć nawet 1000 punktów, jednak tego wyczynu nie dało się pobić tej zimy. W dziewięciu startach Smirnow pięć razy stanął na podium, z czego dwa wygrał. Było to w: włoskim Val di Fiemme i słoweńskim Bohinj.

Te starty były dobre jednak nie aż tak, aby Smirnow wygrał Puchar Świata zabrakło mu 47 punktów do Bjørn Dæhlie (obronił kryształową kulę). Podczas całej zimy uzyskał 649 oczek.

Mistrzostwa Świata Seniorów 1993

Największe znaczenie w sezonie 1992/1993 były konkursy w Falun, gdzie odbyły się Mistrzostwa Świata. Tam Kazach zdobył trzy medale, ale w tej kolekcji nie znalazł się najcenniejszy - złoty. Srebrne medale dostał za starty na 10 i 15 km, a brązowy za bieg na dystansie 30 kilometrów.

Sezon 1993/1994

Dość nie typowy sezon 1993/1994 był najlepszym w karierze Smirnowa. Nie dość, że zawodnik wygrał Puchar Świata to jeszcze zdobył tytuł mistrza olimpijskiego w Norwegii. O Igrzyskach w Lillehammer

Konkursy FIS Race

Smirnow wystąpił w trzech konkursach FIS Race'u. Pierwsze dwa odbyły się w listopadzie w Szwecji. Z powodu okresu przez sezonowego wystartowało dużo zawodników z czołówki, jednak w tej grupie Kazach wypadł dosyć dobrze zdobywając drugie i trzecie miejsce.

Trzeci konkurs FIS Race'u odbył się w dosyć nie typowym czasie (9 kwietnia). Było widać już wiosenno-wakacyjną formę sportowca, który uplasował się na 27 lokacie.

Puchar Świata - 1. miejsce

Od początku sezonu można było zobaczyć, iż Smirnow będzie liczył się w walce o Kryształową Kulę. Do połowy stycznia wygrał 5 na 6 konkursów o to trofeum. Po nich odbyły się igrzyska w Lillehammer. Po powrocie z olimpiady Kazach przypieczętował zwycięstwo w rywalizacji wygrywając w Lahti. Ostatnie dwa starty nie miały już większego znaczenia, przez co Smirnow już się tak nie wysilał dwukrotnie wbiegając na metę z słabszymi wynikami (7 i 29. miejsce).

Początek sezonu zdecydował o końcowym sukcesie Smirnowa, który w ciągu całego sezonu zdobył 830 punktów wyprzedzając drugiego Dæhlie o 150 oczek.

Sezon 1994/1995

Puchar Świata - 2. miejsce

Po raz drugi nie udało się wybronić Pucharu Świata, choć tym razem więcej razy wygrywał niż w sezonie 1991/1992. W ośmiu startach trzy razy wygrał, a trzy razy stawał na niższych stopniach "pudła". Przy czym, ani razu zawodnik nie wypadł z pierwszej dziesiątki. Niestety to nie dało dużej przewagi nad Dæhlie, który wygrał 64 oczkami. Smirnow zdobył 866 punktów.

Złote mistrzostwa w Thunder Bay

Choć przed startami w Kanadzie Smirnow miał słaby występ w Candanchú to i tak Kazach był zaliczany do faworytów imprezy. Zawodnik nie zawiódł swoich kibiców i przywiózł najwięcej medal z Thunder Bay ze wszystkich zawodników tych rozgrywek, zdobywając trzy złote (za bieg na 10 km, bieg łączony oraz trzydziesto-kilometrowy wyścig techniką klasyczną) i jeden brązowy (50 km techniką klasyczną). Były to najlepsze mistrzostwa w życiu i jak się okazało tak pozostało do końca zawodowej kariery.

Sezon 1995/1996

Przed Pucharem Świata

Smirnow zanim rozpoczęły się zawody Pucharu Świata wystartował w dwóch wyścigach FISu, które odbyły się w norweskim mieście Beitostoelen. Wystartowali w nim najlepsi zawodnicy poprzedniej zimy. Kazach w takiej stawce wystąpił bardzo dobrze wygrywając oraz raz będąc na najmniej lubianym miejscu dla zawodnik- czwartym.

Puchar Świata - 2. miejsce

W tym sezonie Smirnow powtórzył wyczyn z przed sezonu 1994/1995. Zawodnik ponownie zajął drugie miejsce, ponownie za Dæhlie. Tracąc do niego 76 oczek. Sam Kazach w czternastu startach zdobył 1034 punktów będąc przy tym sześciokrotnym zwycięzcą zawodów oraz 11 krotnym zdobywcą podium.

Sezon 1996/1997

Puchar Świata - 9. miejsce

To był najgorszy sezon Władimira od siedmiu lat. Tylko raz Kazach stanął na podium, ale za to na najwyższym jego stopniu. Jednak pozostałe starty dają wiele do myślenia. Po koniec sezonu w Falun Smirnow zajął dopiero 32. miejsce. Bardzo nie równa forma dała znać również na Mistrzostwach Świata w Trondheim.

Sinusoida formy spowodowała dopiero dziewiątą lokatę w rankingu generalnym na które składało się 309 oczek u zebranych podczas całej zimy.

Nieudana obrona tytułów mistrzowskich

W dniach 21 lutego - 2 marca w Trondheim rozegrano zawody mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, a dokładniej w konkurencji biegów narciarskich. W czterech startach Smirnow nie popisał się i nie dosyć nie obronił swoich tytułów mistrzowskich z Kanady to jeszcze nie zdobył, ani jednego medalu. Zdobywając kolejno 42, 4., 8. i 19. lokaty. Oczywiście nie było to zachwycające miejsca i już zaczynano myśleć o zakończeniu kariery zawodnika z Schuchinska.

Sezon 1997/1998

Puchar Świata - 3. miejsce

Zdobyłem wszystko. Wygrał Puchar Świata, Mistrzostwa Świata oraz Igrzyska Olimpijskie. - Tak mógł powiedzieć Władimir Smirnow po zakończeniu sezonu 1997/1998. Tej, że zimy Kazach po raz ostatni wystartował w zawodach Pucharu Świata. Podczas jedenastu startów zdobył 431 punktów oraz czterokrotnie stanął na podium oraz po raz ostatni na jego najwyższym stopniu 8 marca 1999 roku w Lahti. Mało co, a w nowo powstałej klasyfikacji sprintu wygrał. Zabrakło mu 4 oczka do... Bjørn'a Dæhlie.

W tym sezonie również po raz ostatni wystąpił w Nagano Start w Nagano

Sezon 1998/1999

To już była zima oddechu dla organizmu Smirnowa. Wystartował on tylko w trzech konkursach. Pierwszy w jakim wystartował był w szweckiej miejscowości Lulea. Zajął tam drugą lokatę. Zaś ostatni raz Władimira na trasie narciarskiej można było podziwiać w dwóch konkursach w Pyeongchang. W pierwszym Smirnow wyprzedził o osiem lat młodszego kolegę z reprezentacji Pavel'a Riabinine'go, a w drugim starcie musiał uznać wyższość Andrei'a Nevzorow'a tracąc do niego ponad dziesięć sekund.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy